"Carte Blanche" w kinach w Danii

31 marca 2016 na ekrany kin w Danii wszedł współfinansowany przez PISF film „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego. 

Duńska premiera

Film „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego wszedł na ekrany kin w Danii 31 marca 2016. Dystrybutorem filmu jest firma Reel Pictures. Duński tytuł filmu to „Professor Bieliks hemmelighed”. Sprzdażą filmu zajmuje się Justyna Koronkiewicz (Media Move).

„Carte Blanche”

to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor. Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.

Film inspirowany prawdziwą historią

– Historia, którą pewnego dnia przeczytałem w gazecie bardzo mnie poruszyła, a postać przedstawioną w artykule, zobaczyłem natychmiast w swojej głowie. Pomyślałem, że to jest materiał, który nie tylko z powodu niekonwencjonalnej historii, ale również z powodów czysto filmowych, wizualnych i dźwiękowych jest bardzo dobrym, potencjalnym materiałem na film – mówił, o pierwszym momencie zetknięcia się z historią Macieja Białka, która posłużyła za inspirację do stworzenia scenariusza filmu „Carte Blanche”, reżyser i scenarzysta Jacek Lusiński.

Andrzej Chyra w roli głównej

W rolę głównego bohatera wcielił się Andrzej Chyra. – Pomimo tego, co przytrafiło się głównemu bohaterowi, jest to historia pozytywna. Obserwujemy bohatera, który mimo przeciwności losu osiąga zamierzony przez siebie cel. Potrafi znaleźć siłę, żeby funkcjonować dalej w tym świecie, akceptując to, co go spotkało i w tej nowej sytuacji zaczyna budować siebie na nowo – mówił aktor podczas konferencji prasowej filmu w Warszawie.

Andrzejowi Chyrze na ekranie partnerują m.in. Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Dorota Kolak, Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Jacek Lusiński („Piksele”). Zdjęcia zrealizował Witold Płóciennik. Muzykę do filmu stworzył Paweł Lucewicz. Producentem filmu jest Aurum Film a koproducentami Orange i Lightcraft. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Lubelski Fundusz Filmowy. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. Film wszedł na ekrany polskich kin 23 stycznia 2015. 

Nagrody

Film „Carte Blanche” otrzymał m.in. Grand Prix na MFF w Szanghaju, wyróżnienie specjalne na festiwalu w Sao Paulo, nagrodę publiczności na Festiwalu Filmów Polskich Wisła, nagrodę za efekty dźwiękowe na festiwalu Bluebox w Olsztynie, wyróżnienie na Lubuskim Lecie Filmowym. Rola Andrzeja Chyry została doceniona na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku (nagroda dla najlepszego aktora im. Elżbiety Czyżewskiej), Festiwalu Filmów Polskich w Buenos Aires „Bap Cine” (wyróżnienie specjalne) oraz na 
China Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival (nagroda za główną rolę męską). 

31.03.2016