"Carte blanche" w kinach

23 stycznia na ekrany polskich kin wszedł film „Carte blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Carte Blanche”

to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor. Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.

Film inspirowany prawdziwą historią

– Historia, którą pewnego dnia przeczytałem w gazecie bardzo mnie poruszyła, a postać przedstawioną w artykule, zobaczyłem natychmiast w swojej głowie. Pomyślałem, że to jest materiał, który nie tylko z powodu niekonwencjonalnej historii, ale również z powodów czysto filmowych, wizualnych i dźwiękowych jest bardzo dobrym, potencjalnym materiałem na film – mówił, o pierwszym momencie zetknięcia się z historią Macieja Białka, która posłużyła za inspirację do stworzenia scenariusza filmu „Carte Blanche”, reżyser i scenarzysta Jacek Lusiński.

Andrzej Chyra w roli głównej

W rolę głównego bohatera wcielił się Andrzej Chyra. – Pomimo tego, co przytrafiło się głównemu bohaterowi, jest to historia pozytywna. Obserwujemy bohatera, który mimo przeciwności losu osiąga zamierzony przez siebie cel. Potrafi znaleźć siłę, żeby funkcjonować dalej w tym świecie, akceptując to, co go spotkało i w tej nowej sytuacji zaczyna budować siebie na nowo – mówił aktor podczas konferencji prasowej filmu w Warszawie.

Andrzejowi Chyrze na ekranie partnerują m.in. Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Dorota Kolak, Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Jacek Lusiński („Piksele”). Zdjęcia zrealizował Witold Płóciennik. Muzykę do filmu stworzył Paweł Lucewicz. Producentem filmu jest Aurum Film a koproducentami Orange i Lightcraft. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Lubelski Fundusz Filmowy. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

23.01.2015