"Carte Blanche" w konkursie głównym w Szanghaju

„Carte Blanche” Jacka Lusińskiego zakwalifikował się do konkursu głównego 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Carte blanche” w Azji

„Carte Blanche” jest drugim filmem fabularnym Jacka Lusińskiego. W konkursie głównym festiwalu w Szanghaju o nagrodę Golden Goblet rywalizować będzie z ośmioma innych obrazami m.in. z USA, Francji, Iranu, Korei, Rosji, Tajwanu i Finlandii. Scenariusz filmu inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z życia nauczyciela liceum, który – aby zachować ukochaną pracę – ukrywa przed światem fakt, że stopniowo traci wzrok. „Carte Blanche” zgromadził w polskich kinach ponad 280 tysięcy widzów.

Polskie filmy w sekcjach pozakonkursowych

W pozakonkursowej sekcji Spectrum zostanie pokazany film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. Historia prof. Zbigniewa Religi zgromadziła w zeszłym roku ponad 2 miliony widzów w kinach oraz zebrała szereg nagród na festiwalach. W Szanghaju widzowie zobaczą także „Idę” Pawła Pawlikowskiego oraz koprodukcje: polsko-szwajcarską „Arizonę w mojej głowie, reż. Mattias Huser” (film zakwalifikowany został także do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych na Festiwalu w Koszalinie), polsko-rosyjsko-ukraińskie „Pod elektrycznymi chmurami”, reż. Aleksey German oraz polsko-niemiecko-francusko-jugosłowiański „Blaszany bębenek”, reż. Volker Schlöndorff.

O festiwalu

Festiwal w Szanghaju jest jedynym chińskim festiwalem filmowym zaliczanym do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych i jednym z największych wydarzeń filmowych Azji. Festiwal składa się z czterech części: konkursu o Złoty Puchar, pokazów filmowych, części handlowej i forum. Jego misją jest wspieranie rozwoju światowej kinematografii oraz odkrywanie młodych reżyserów, którym od 2004 roku przyznaje się nagrodę dla Nowego Talentu z Azji.

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju odbędzie się w dniach 13-21 czerwca 2015.

Więcej informacji: www.siff.com.

08.06.2015

Galerie zdjęć