Cartoon Forum Polska

Cartoon Forum Polska 2011
Cartoon Forum Polska 2011. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

W Sopocie trwa największe w Europie spotkanie twórców i dystrybutorów animowanych produkcji, zorganizowane w ramach przewodnictwa Polski w UE. W spotkaniach, panelach dyskusyjnych i prezentacjach uczestniczy 750 filmowców i reprezentantów branży telewizyjnej z całego świata.

 

14 września na porannym spotkaniu Croissant Show wszystkich uczestników i partnerów wydarzenia przywitali dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz oraz Marc Vandeweyer – dyrektor generalny programu Cartoon. – Cieszę się, że Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogą wspierać tak istotne wydarzenie branżowe (…). Jestem przekonana, że na Cartoon Forum Polska wszyscy państwo spotkacie idealnych partnerów do koprodukcji. Życzę wszystkim udanych spotkań i sukcesów, podpisania nowych kontraktów, które doprowadzą do powstania znakomitych produkcji – powiedziała dyrektor PISF.

 

– Odbywające się po raz 22. spotkanie Cartoon Forum to znakomita okazja, by pokazać najnowsze animacje i poszukiwać partnerów do współpracy. Spośród 470 prezentowanych pomysłów podczas poprzednich edycji doszło do powstania 60 animacji. Większość prezentowanych serii zdobyła międzynarodowych dystrybutorów, a wiele z nich sprzedano do ponad 100 krajów na całym świecie (…). Tak, europejska animacja stała się bestsellerem na światowym rynku telewizyjnym – mówił podczas otwarcia CF Marc Vandeweyer.

 

O skali przedsięwzięcia świadczy liczba codziennych prezentacji i sposób organizacji oceny projektów. Codziennie odbywa się około 30 pokazów, podczas których zespoły (zazwyczaj producent i reżyser oraz prowadzący z ramienia Cartoon), reprezentujące dany projekt, przez 40 minut opowiadają o swojej animacji, pokazują trailer i storyboardy, a także odpowiadają na pytania widzów.

 

Podczas polskich prezentacji obecni byli m.in. przedstawiciele wytwórni Walt Disney Company, Nickelodeon UK, Canal+ czy CBeebies – BBC Children’s. Ponadto dwa razy dziennie odbywają się spotkania wszystkich 750 uczestników: podczas Croissant Show i Coffee Show wspólnie oglądają oni trailery produkcji, które będą prezentowane danego dnia. Spotkaniom tym towarzyszą plebiscyty Cartoon Tributes – ich uczestnicy wybierają dystrybutora roku, a także najlepszego inwestora i producenta. Laureatów tych nagród poznamy 16 września.

 

W tym roku Polska plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby prezentowanych projektów – po Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Lista polskich projektów obejmuje następujące produkcje: „Agata” (Serafiński Studio i TV Studio Filmów Animowanych); „Basia” (Grupa Smacznego); „Casparade” (Film Produkcja); „Pamiętnik Florki” (Anima-Pol); oraz „Pluszaki rozrabiaki” (Filmograf, Egmont Polska oraz Studio Miniatur Filmowych). Grupa Smacznego jest także polskim partnerem koprodukcji „The Overcoat”, która będzie realizowana przez twórców z Wielkiej Brytanii i Irlandii.

 

Cartoon Forum Polska, po raz pierwszy odbywające się w Polsce, to także znakomita okazja do prezentacji historii polskiej animacji oraz jej najnowszych osiągnięć. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz zaprezentowała najciekawsze i

nagradzane osiągnięcia polskich animatorów ostatnich lat. Wśród gości panelu dyskusyjnego znaleźli się przedstawiciele wytwórni produkujących animacje w naszym kraju: Włodzimierz Matuszewski (Studio Miniatur Filmowych), Wojtek Wawszczyk (Human Ark) i Jarosław Sawko (Platige Image). W dyskusji również uczestniczył krytyk i autor animacji Marcin Giżycki.

 

– Polska sztuka animacji zawsze była dobrze przyjmowana przez międzynarodową publiczność. Nie tylko przez krytyków, ale również zwykłych widzów (…). Od swojego powstania Polski Instytut Sztuki Filmowej współfinansuje produkcję i development filmów animowanych. Ogromnie ważne jest dla nas wspieranie nie tylko artystycznych filmów krótkometrażowych, ale także filmów animowanych dla dzieci i młodzieży – mówiła podczas spotkania dyrektor PISF.

 

– Jesteśmy bardzo dumni z międzynarodowych sukcesów, jakie odnoszą polskie animacje. W 2008 roku koprodukcja „Piotruś i wilk” otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara dla najlepszej krótkometrażowej animacji. W 2006 roku „Sztuka spadania” Tomasza Bagińskiego otrzymała nagrodę BAFTA za najlepszą krótkometrażową animację. W tym roku 3 polskie filmy: „Paths of Hate” Damiana Nenowa, „Maska” braci Quay i „Świteź” Kamila Polaka zostały nagrodzone na festiwalu w Annecy. Kilka tygodni temu świętowaliśmy międzynarodową premierę pełnometrażowej animacji „Latająca maszyna”. Jest to produkcja zrealizowana w 3D, przeznaczona dla widowni familijnej. To międzynarodowa koprodukcja poświęcona muzyce Fryderyka Chopina, w której wystąpił światowej sławy pianista Lang Lang – opowiadała dyrektor PISF.

 

– W Polsce gwałtownie wzrasta liczba międzynarodowych koprodukcji, dzięki czemu filmowcom coraz łatwiej jest znaleźć dofinansowanie i dystrybutorów – mówiła podczas spotkania dyrektor Agnieszka Odorowicz. Pytana o znaki szczególne polskiej animacji podkreślała, że jest ich wiele: – Przede wszystkim tradycja, także autorski charakter tych filmów, różnorodność, jak i znakomita jakość.

 

Cartoon Forum Polska potrwa do 16 września. W programie tego wydarzenia znajdzie się również wręczenie nagrody Cartoon d’Or dla najlepszej europejskiej animacji krótkometrażowej. Wśród 6 nominowanych produkcji znalazł się film „Paths of Hate” Damiana Nenowa, nagrodzony do tej pory m.in. na festiwalach we Francji (Annecy), USA (Comic-Con) i Kanadzie (Siggraph).

 

Głównymi partnerami Cartoon Forum Polska są: Program MEDIA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Sopot.

 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.cartoon-media.eu.

 

Marta Sikorska

16.09.2011