„Catalina” w kinach

7 czerwca na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Catalina” Denijala Hasanovicia.

„Catalina”

Fot. materiały prasowe

Catalina studiuje prawo we Francji. Jest Kolumbijką i właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Pomocne może okazać się napisanie ciekawej pracy. Dziewczyna za radą jednego ze swoich profesorów jedzie do Sarajewa, by szukać tematu pracy w materiałach Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Na miejscu jednak nie udaje się jej uzyskać pozwolenia na dostęp do archiwum. Jednocześnie pomocną dłoń wyciąga do studentki Nada, tamtejsza tłumaczka oraz jej partner, pochodzący z Polski Marek. Nada proponuje Catalinie, żeby zamieszkała u niej. Między kobietami zaczyna rodzić się przyjaźń.

Historia spotkania trójki wyobcowanych ludzi – młodej emigrantki, polskiego Żyda na uchodźstwie i naznaczonej traumą wojny w Jugosławii kobiety – to intymny obraz o ograniczeniu wolności i tęsknocie za domem.

Reżyser o filmie

„Catalina” opowiada o ludziach, których życie zostało naznaczone traumami wywołanymi przez wojny, wykorzenienie, system. Trudno się z nimi utożsamiać, gdyż nikt z nas nie chciałby być na ich miejscu, ale można ich zrozumieć i współczuć im. Nawet wtedy, gdy ich zachowania wzbudzają w nas irytację. A może szczególnie wtedy.

Twórcy

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Denijal Hasanović. Zdjęcia do filmu zrealizował Bogumił Godfrejów. Za scenografię odpowiada Sanda Popovac, kostiumy Sanja Džeba, muzykę Darko Markovićm dźwięk Joanna Napieralska, charakteryzację Snježana Gorup. Film zmontował Stefan Stabeno. Producentem „Cataliny” jest Krzysztof Grędziński, Produkcja: Skorpion Arte.

W filmie występują: Andrea Otalvaro, Lana Barić, Andrzej Chyra, Mirjana Karanović, Mediha Musliović, Ivo Gregurević.

Dystrybutorem filmu jest Holly Pictures.

Festiwale

Film był pokazywany m.in. na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym, 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii, 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 37. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, 65. Pula Film Festival oraz 24. Eurocine – Festival de Cine Europeo en Colombia, gdzie zdobył nagrodę Premio Pelicula de Verdad za najlepszy film.

Na podstawie materiałów dystrybutora 


04.06.2019