CEE Animation Workshop

W dniach 2 – 6 grudnia w Lublanie (Słowenia) odbędzie się spotkanie animatorów z Europy Środkowej i Wschodniej. Wydarzenie odbywa się ramach współpracy Wyszehradzkiego Forum Animacji z biurami Creative Europe Desk z osiemnastu krajów.

Ożywienie branży animacji

W tym roku Komisja Europejska opracowała Plan dla Animacji, który ma na celu ożywienie branży animacji w całej Unii Europejskiej. W Europie Środkowej i Wschodniej tkwi w tej dziedzinie ogromny, dotąd niewykorzystany potencjał. Nowa inicjatywa pod nazwą CEE Animation Workshop dąży do zagospodarowania tego potencjału poprzez zintegrowanie niezależnych producentów filmów animowanych z osiemnastu krajów oraz zapoznanie producentów z Europy Środkowej i Wschodniej z najnowszymi trendami w światowej branży animacji. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 2-6 grudnia 2017 r. w Lublanie.

Wyszehradzkie Forum Animacji

Pomysł, aby zgromadzić razem niezależnych producentów filmów animowanych z regionu Europy Środkowej i Wschodniej pojawił się jesienią 2016 r. Potrzeba organizowania wspólnych wydarzeń oraz intensywniejszej współpracy to motto Wyszehradzkiego Forum Animacji, międzynarodowej platformy łączącej producentów w ciągu ostatnich kilku lat. Głównym celem tej inicjatywy jest wspieranie rozwoju branży oraz przygotowanie gruntu pod tworzenie udanych koprodukcji, które będą konkurencyjne na światowym rynku. Wspólne kulturowe i historyczne dziedzictwo krajów Europy Środkowej i Wschodniej, podobieństwa gospodarcze oraz zbieżności między formami ekspresji i językiem stanowią idealne przesłanki dla stworzenia trwałej wspólnoty i silnego rynku. CEE Animation mogłoby stać się rozpoznawalnym znakiem firmowym, jak również stanowić znakomity towar eksportowy z krajów uczestniczących. 

Pomysł zorganizowania tego jednorazowego wydarzenia, na którym spotkają się producenci z ponad połowy krajów Europy, aby położyć stabilny fundament przyszłej współpracy, został natychmiast zaakceptowany przez przedstawicieli Creative Europe Desk (CED). Program Kreatywna Europa – Komponent MEDIA wzmacnia europejski sektor audiowizualny i stara się zwiększać międzynarodową konkurencyjność rynku jako całości. Szefowa czeskiego CED, Pavlína Kalandrová, zwraca uwagę, że współpraca między europejskimi krajami jest niezbędna i dodaje: „CEE Animation Workshop ma ułatwić rozwijanie potrzebnych powiązań w ramach naszego rynku i zachęcić do współpracy w regionie, a jednocześnie pomóc naszemu rynkowi stać się równorzędnym partnerem dla Zachodniej Europy, czy to na etapie produkcji animacji, poprzez koprodukcje, czy też późniejszą dystrybucję”. 

CEE Animation Workshop ma ułatwić rozwijanie potrzebnych powiązań w ramach naszego rynku

Zaangażowanie aż dziewiętnastu krajowych biur Creative Europe Desk – MEDIA (z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Macedonii, Czarnogóry, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy) to ogromny atut. „Jesteśmy przekonani, że dzięki lepszemu wykorzystaniu potencjału współpracy między producentami w naszym regionie, nasi wnioskodawcy będą skuteczniejsi w aplikowaniu do unijnego programu Kreatywna Europa – Komponent MEDIA. To jeden z powodów, dla których tyle biur Creative Europe Desk uczestniczy w projekcie” – mówi Sabina Briški Karlić, dyrektor słoweńskiego CED, a następnie dodaje: „Nasza misja polega nie tylko na połączeniu wysiłków, aby warsztaty się odbyły. Przede wszystkim pracujemy nad tym, aby w każdym kraju wskazać te kwestie, o których będzie mowa podczas CEE Animation Workshop, a tym samym móc uzyskać oczekiwane efekty warsztatów oraz promować ich rezultaty dokładnie w momencie, gdy tworzy się europejska strategia dla sektora animacji.” 

Kontakt w sprawie zapytań dotyczących CEE Animation Workshop:
Juraj Krasnohorsky, organizator / juraj@artichoke.sk / +421 904 185 692
Matija Šturm, organizator / matija@dsaf.si / +386 31 632 162

Kierownikiem naukowym warsztatów jest Linda Beath, która od wielu lat pracuje w przemyśle filmowym jako konsultantka i szkoli producentów filmowych w całej Europie. Wśród wykładowców, mających spędzić pięć dni na intensywnej pracy z uczestnikami, znalazło się pięciu uznanych ekspertów z branży filmowej. Doświadczona irlandzka producentka Siun Ni Raghallaigh, posiadająca ponadtrzydziestoletnie doświadczenie w branży medialnej, jest dyrektorem generalnym Ardmore Studios oraz jednym z założycieli Troy Studios. Drugim wykładowcą jest Moe Honan, dyrektor generalna Moetion Films Ltd. Jej studio zostało uhonorowane nagrodą 2016 Producer of the Year, przyznawaną na forum Cartoon Movie, i koprodukowało wiele filmów animowanych, w tym nagradzane obrazy pełnometrażowe, takie jak „Ups! Arka odpłynęła”. Trzecim tutorem jest znany ekspert z dziedziny marketingu filmowego, Mathias Noschis. Wraz z jego firmą Alphapanda, tworzył internetowe kampanie PR i w mediach społecznościowych dla wielu hollywoodzkich produkcji, takich jak „Lego Ninjago”, „Kung Fu Panda 3”, „Epoka lodowcowa: mocne uderzenie”, „Toy Story 3”, czy „Rango”. Mathias obecnie pracuje nad polskim filmem zatytułowanym „Jeszcze dzień życia”. Czwartą osobą jest Richard Rowe, Dyrektor ds. międzynarodowych zakupów i koprodukcji w DHX Media. Pierwsze 12 lat kariery przepracował w  Turner Broadcasting, a niedawno założył firmę Rowe Media, oferującą usługi doradcze dla branży telewizyjnych produkcji dla dzieci. Do tej grupy dołączy również Maciej Chmiel, wicedyrektor Biura Handlu TVP.

26 producentów z 17 krajów

Do udziału w pierwszej edycji warsztatów zostało wybranych dwudziestu sześciu producentów z siedemnastu krajów: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kosowa, Węgier, Macedonii, Mołdawii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Serbii i Ukrainy. Główne tematy warsztatów to międzynarodowe koprodukcje, finansowanie, problemy prawne, marketing, sprzedaż, współpraca z nadawcami telewizyjnymi i dystrybucja cyfrowa.

Ważną część warsztatów w Lublanie stanowić będzie panel dyskusyjny na temat warunków koprodukcji w Europie Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu weźmie udział ponad trzydzieści osób zawodowo związanych z filmem, które postarają się sformułować wspólne oświadczenie skierowane do funduszy filmowych i przedstawicieli nadawców telewizyjnych, wzywające ich do silniejszego wspierania branży animacji. Dokument ten, zatytułowany „Porozumienie z Lublany” obejmie opis specyficznych warunków produkcji utworów animowanych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz projekt strategii poprawy sytuacji, mającej na celu zwiększanie konkurencyjności branży filmu animowanego, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

CEE Animation Workshop odbędzie się w dniach 2-6 grudnia 2017 r. w trakcie Animateka International Animated Film Festival, organizowanego w Lublanie od 4 do 10 grudnia 2017 r. Więcej informacji na temat CEE Animation Workshop dostępnych jest na stronie: www.ceeanimation.eu.

Program towarzyszący

CEE Animation Workshop organizowany jest we współpracy z festiwalem Animateka International Animated Film Festival, który odbędzie się w dniach 4-10 grudnia 2017 r. W programie towarzyszącym znajdą się wystąpienia wykładowców warsztatów, Moe Honan i Siun Ni Raghallaigh. Odbędzie się też pokaz pełnometrażowej animowanej komedii „Ups! Arka odpłynęła”. Prezentując stadium przypadku producenci pokażą jak wygląda proces developmentu filmu pełnometrażowego, poczynając od poszukiwania finansowania i ewentualnych partnerów koprodukcji, aż po dystrybucję gotowego utworu animowanego. Irlandzko-niemiecko-luksembursko-belgijska koprodukcja, znana w USA pod tytułem All Creatures Big and Small, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii jako Two by Two – Ooops! The Ark Has Gone…, zdobyła nagrodę 2016 Producer of the Year podczas forum Cartoon Movie. Światowy sukces filmu udowadnia sprzedaż do ponad 120 krajów, w tym dystrybucja w Chinach, oraz znaczący odzew ze strony platform internetowych, m.in. sprzedaż dla Netfliksa. Wydarzenie będzie miało miejsce 5 grudnia.


30.11.2017