„Central Europe in Shorts” w Londynie





Polskie filmy krótkometrażowe zostały pokazane podczas jednodniowego festiwalu „Central Europe in Shorts” w Regent Street Cinema w Londynie. Wydarzenie odbyło się 3 czerwca.

Podczas wydarzenia zostały pokazane najciekawsze filmy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, o których organizatorzy piszą, że są „uroczo autoironiczne i inspirujące” (adorably self-ironic and inspiring). Widzowie zobaczyli dwie polskie animacje: „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej i „Xoxo. Pocałunki i uściski” Wioli Sowy oraz krótkometrażowy film fabularny „Na drodze” Bartosza Nowackiego.

„Na drodze”

Szymon Bobrowski i Magdalena Boczarska w filmie „Na drodze”. Fot. Marcin Kłusak.

Londyn jest kolejnym miastem, po m.in. Los Angeles, San Francisco, Lancaster, Winchester, w którym będzie można zobaczyć film.

 „Na drodze” to opowieść o kobiecie, która podczas długiej podróży zabiera autostopowicza. Mężczyzna od samego początku nie wzbudza zaufania, a kobieta, czując niepokój i narastające zagrożenie, postanawia zabrać kolejną osobę. W zamkniętej przestrzeni auta między trójką nie-znajomych nawiązuje się pełna napięcia gra. Bohaterowie skrywają tajemnice, które ujawniając się małymi krokami, doprowadzą do tragicznych w skutkach wydarzeń.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Bartosz Nowacki. Autorem zdjęć jest Michał Sterzyński. W obsadzie filmu „Na drodze” znaleźli się: Magdalena Boczarska, Szymon Bobrowski, Adam Bobik, Przemysław Bluszcz oraz Jakub Papuga. Za produkcję filmu odpowiada firma ALISTAN. Koproducenci: Stern Pictures oraz Regionalny Fundusz Filmowy Poznan Film Commission. Wsparcie promocyjne miasto Koło.

„Cipka”

„Cipka”. Fot. materiały prasowe

Młoda dziewczyna spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem… „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej (Szkoła Filmowa w Łodzi) powstała pod opieką Mariusza Wilczyńskiego i Joanny Jasińskiej. Film został doceniony m.in. podczas 30. edycji American Film Institute Awards (AFI FEST), otrzymał nagrody Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – „za surrealistyczną metaforę wolności człowieka” oraz na festiwalu Clermont-Ferrand. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Xoxo. Pocałunki i uściski”

„Xoxo. Pocałunki i uściski”, fot. materiały prasowe

„Xoxo. Pocałunki i uściski” Wioli Sowy, to piękna opowieść o intymności, fascynacji i cielesnej ekspresji, a także o emocjach i wyznaczaniu emocjonalnych granic. Animacja pokazywana była m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, festiwalu Animafest czy Animatece. Producentem filmu jest Sowa Film. Koproducentami filmu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, DarkLight Studio. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Organizatorami wydarzenia są Węgierski Instytut Kultury i Czeskie Centrum.

Projekt powstał przy współpracy z Krakowską Fundacją Filmową, Polish Shorts oraz Polish Animations.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.london.balassiintezet.hu/en/events/current-events/1351-2018-06-03-central-europe-in-shorts/.


30.05.2018