"Chce się żyć" na DVD

Od 21 marca 2014 można kupić współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej Film „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy na płytach DVD.

DVD od 21 marca

Film „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy od 21 marca 2014 można kupić na płycie DVD. Wydawcą filmu na DVD i dystrybutorem w Polsce jest firma Kino Świat. Obraz Macieja Pieprzycy wszedł na ekrany polskich kin 11 października 2013. Film obejrzało prawie 300 tysięcy polskich widzów.

„Chce się żyć”

to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W rolę głównego bohatera wcielił się Dawid Ogrodnik. W filmie wystąpili również m.in. Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka i Katarzyna Zawadzka.

Kreacja Kamila Tkacza

W rolę głównego bohatera, Mateusza, w okresie jego dzieciństwa wcielił się jedenastoletni aktor-amator Kamil Tkacz. Kamil (który razem z bratem bliźniakiem Andrzejem zagrał główną rolę w filmie niemieckiego reżysera Pepe Danquarta „Biegnij chłopcze, biegnij”) do roli Mateusza przygotowywał się m.in. poprzez ćwiczenia z mimem Bartłomiejem Ostapczukiem.

Film ze wsparciem PISF

 

Autorem scenariusza jest Maciej Pieprzyca. Zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus. Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki. Producentem filmu jest Studio Filmowe Tramway. Koproducentami filmu są: Telewizja Polska S.A., Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Monternia.Pl. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody w Polsce i za granicą

 

Światowa premiera filmu Macieja Pieprzycy odbyła się podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, gdzie obraz otrzymał Grand Prix, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. Obraz zebrał bardzo dobre recenzje za granicą. Na 38. Gdynia – Festiwal Filmowy „Chce się żyć” otrzymał Srebrne Lwy oraz Nagrodę Złotego Klakiera Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Obraz Macieja Pieprzycy otrzymał również Silver Hugo Award na 49. MFF w Chicago oraz Główną Nagrodę Publiczności na 21. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia. „Chce się żyć” jest również laureatem 5 Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 w kategoriach: najlepszy scenariusz, najlepsza pierwszoplanowa rola męska( Dawid Ogrodnik), najlepsza drugoplanowa rola męska (Arkadiusz Jakubik) i najlepsza drugoplanowa rola żeńska (Anna Nehrebecka) oraz nagroda publiczności przyznana przez społeczność portalu Filmweb.

 

Paulina Bez

24.03.2014