"Chce się żyć" w japońskich kinach

13 grudnia 2014 na ekrany japońskich kin wejdzie film „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Japońska premiera

 

Film „Chce się żyć” wejdzie na ekrany kin w Japonii 13 grudnia 2014. Japońskim dystrybutorem obrazu jest Alcine Terran.

Chce się żyć

 

Film „Chce się żyć” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W rolę głównego bohatera wcielił się Dawid Ogrodnik. W filmie wystąpili również m.in. Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka i Katarzyna Zawadzka.

Kreacja Kamila Tkacza

W rolę głównego bohatera, Mateusza, w okresie jego dzieciństwa wcielił się jedenastoletni aktor-amator Kamil Tkacz. Kamil (który razem z bratem bliźniakiem Andrzejem zagrał główną rolę w filmie niemieckiego reżysera Pepe Danquarta „Biegnij chłopcze, biegnij”) do roli Mateusza przygotowywał się m.in. poprzez ćwiczenia z mimem Bartłomiejem Ostapczukiem.

Film ze wsparciem PISF

 

Autorem scenariusza jest Maciej Pieprzyca. Zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus. Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki. Producentem filmu jest Studio Filmowe Tramway. Koproducentami filmu są: Telewizja Polska S.A., Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Monternia.Pl. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody w Montrealu i Gdyni

 

Światowa premiera filmu Macieja Pieprzycy odbyła się podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, gdzie obraz otrzymał Grand Prix, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. Obraz zebrał bardzo dobre recenzje za granicą. Na 38. Gdynia – Festiwal Filmowy „Chce się żyć” otrzymał Srebrne Lwy oraz Nagrodę Złotego Klakiera Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Na ekrany polskich kin film „Chce się żyć” wszedł 11 października 2013. Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. 

 

Paulina Bez

03.12.2014