"Chce się żyć" we włoskich kinach

12 marca 2015 na ekrany włoskich kin wejdzie film „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Włoska premiera

Film „Chce się żyć” wejdzie na ekrany kin we Włoszech 12 marca 2015. Włoskim dystrybutorem obrazu jest Draka Distribution. Włoski tytył filmu brzmi „Io sono Mateusz”. Wcześniej film był dystrybuowany m.in. w Japonii i na Węgrzech.

Chce się żyć

Film „Chce się żyć” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W rolę głównego bohatera wcielił się Dawid Ogrodnik. W filmie wystąpili również m.in. Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka i Katarzyna Zawadzka.

Kreacja Kamila Tkacza

W rolę głównego bohatera, Mateusza, w okresie jego dzieciństwa wcielił się jedenastoletni aktor-amator Kamil Tkacz. Kamil (który razem z bratem bliźniakiem Andrzejem zagrał główną rolę w filmie niemieckiego reżysera Pepe Danquarta „Biegnij chłopcze, biegnij”) do roli Mateusza przygotowywał się m.in. poprzez ćwiczenia z mimem Bartłomiejem Ostapczukiem.

Film ze wsparciem PISF

Autorem scenariusza jest Maciej Pieprzyca. Zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus. Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki. Producentem filmu jest Studio Filmowe Tramway. Koproducentami filmu są: Telewizja Polska S.A., Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Monternia.Pl. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody w Montrealu i Gdyni

Światowa premiera filmu Macieja Pieprzycy odbyła się podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, gdzie obraz otrzymał Grand Prix, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. Obraz zebrał bardzo dobre recenzje za granicą. Na 38. Gdynia – Festiwal Filmowy „Chce się żyć” otrzymał Srebrne Lwy oraz Nagrodę Złotego Klakiera Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Na ekrany polskich kin film „Chce się żyć” wszedł 11 października 2013. Polskim dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Paulina Bez

09.03.2015