„Chemia” i „Obce niebo” w Warnie

W ramach festiwalu „Miłość jest szaleństwem” w Warnie przy współudziale Instytutu Polskiego w Sofii odbędą się projekcje filmów „Chemia” Bartka Prokopowicza i „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego.

„Chemia”

„Chemia”, fot. materiały prasowe

„Chemia” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa. Film opowiada o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Premiera filmu odbyła się na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, następnie obraz pokazywany był na festiwalach w Gdyni, Montrealu, Batumi i Bali. Na tym ostatnim „Chemia” zdobyła nagrody dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszej aktorki Agnieszki Żulewskiej, która za tę rolę otrzymała także nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i Jantara za główną rolę żeńską na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.

„Obce niebo”

„Obce niebo”, fot. materiały prasowe

Film opowiada historię polskiej rodziny mieszkającej w Szwecji, w domu której pewnego dnia pojawia się pracownica Urzędu do spraw Społecznych, by odebrać im córkę. Zaczyna się dramatyczna walka o przetrwanie rodziny, o wolność i o miłość. Premiera filmu odbyła się podczas 40 Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie Agnieszka Grochowska otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. W maju 2016 r. filmu dostał Główną Nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na 9. Festiwalu Netia Of Camera. W Krakowie nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała ponownie Agnieszka Grochowska.

W programie festiwalu znalazła się także polska komedia romantyczna „Listy do M. 2” w reżyserii Maciej Dejczer.

Festiwal „Miłość jest szaleństwem” w Warnie odbędzie się w dniach 26.08-4.09.

Więcej informacji na stronie: http://fccvarna.bg//en

18.08.2016