Ciechanów z nowoczesnym kinem 3D

Stulecie Kina w Ciechanowie
Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie Teresa Kaczorowska oraz starosta powiatu ciechanowskiego, Sławomir Morawski. Fot. Piotr Szymański, PISF

 

Uroczysta gala filmowa w kinie Łydynia w sobotę 23 listopada była głównym punktem święta kina i filmu w Ciechanowie.

Obchody stulecia kina w Ciechanowie

Specjalnym pokazom filmów: niemego „Bestia” z 1917 roku i wyświetlanej w 3D „Pinie” Wima Wendersa towarzyszyły wystawa „Historia kina w Ciechanowie” oraz „Plakat filmowy”. Przez ostatni tydzień w kinie Łydynia wyświetlano specjalnie dobrany repertuar, który obok najnowszych produkcji przypomniał wielkie tytuły światowego i polskiego kina. Jednym z patronów obchodów Stulecia Kina w Ciechanowie była Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Organizatorem wydarzenia było Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

 

Odbierając pamiątkową statuetkę, Anna Sienkiewicz-Rogowska, Pełnomocnik Dyrektor PISF do spraw Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji powiedziała: – Gratuluję kinu w Ciechanowie, bo jest to jubilat, który mimo, że ma sto lat, bardzo młody i nowoczesny. To dzięki nowoczesnej technologii, która się w nim znalazła, ale przede wszystkim – dzięki ogromnej grupie przyjaciół kina. Dzięki Państwu, siedzącym na tej sali kinowej. To najwspanialszy prezent dla kina na jego stulecie. Przyszłość kina jest w Państwa rękach, dlatego przychodźcie do kina i zachęcajcie innych do odwiedzin w Łydyni.

Stuletnia tradycja kina w Ciechanowie

Pierwsze kino w Ciechanowie pojawiło się już w latach 1912-1913 roku. Przez kolejne dziesięciolecia kina powstawały, upadały, rywalizowały ze sobą, jednak zawsze widzowie mieli w Ciechanowie miejsce, w którym mogli obejrzeć filmy z największymi gwiazdami ekranu.

 

Funkcjonujące od 1966 roku kino Łydynia, należące do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, jest jedyną placówką tego typu w mieście i powiecie ciechanowskim. Sala kinowo-widowiskowa ma 386 miejsc siedzących.

Cyfryzacja i modernizacja kina współfinansowana przez PISF

Dzięki wsparciu PISF oraz zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Ciechanowie w 2012 roku kino Łydynia zostało zmodernizowane i wyposażone w cyfrowy zestaw 3D, gwarantujący najwyższą jakość filmowego obrazu i dźwięku. Nowa technologia umożliwia oglądanie filmów w technice trójwymiarowej.  Kino posiada system dźwięku Dolby Surround. Polski Instytut Sztuki Filmowej współfinansuje także działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

 

Strona kina Łydynia w Ciechanowie: www.ckisz.ciechanow.net.pl.

29.11.2012