Cinematographic Prize of Nations dla Wiesława Saniewskiego

Wiesław Saniewski uhonorowany nagrodą Cinematographic Prize of Nations.

O nagrodzie dla polskiego reżysera poinformował Michel Curatolo, wiceprezydent festiwalu filmowego w Taorminie, dyrektor imprez specjalnych oraz przedstawiciel komitetu honorowego, przyznającego nagrody Nations Award. Wiesław Saniewski otrzyma Wielką Nagrodę Filmową Narodów – Gran Premio Cinematografico delle Nazioni – przyznaną mu za całokształt twórczości przez Komitet Honorowy Nagrody pod przewodnictwem włoskiego scenarzysty Claudio Masenza 28 lipca 2017 podczas specjalnej Gali w Taorminie na Sycylii. Jest to coroczna nagroda, pod patronatem Unii Europejskiej, przyznana w tym roku po raz pierwszy.

Pozostali laureaci

Nagrodą Specjalną zostanie uhonorowana słynna włoska aktorka Gina Lollobrigida. Oprócz niej nagrody otrzymają m.in.: Gerard Depardieu („Ostatnie metro”, „Cyrano de Bergerac”, „Czysta formalność”, „Wszystkie poranki świata”) i Caroline Bouquet („Mroczny przedmiot pożądania”, „Tylko dla twoich oczu”, „Nowojorskie opowieści”, „Zbyt piękna dla ciebie”, „Czerwone latarnie”, „Piekło”) oraz ceniony włoski reżyser tureckiego pochodzenia Ferzan Ozpetek, uczestnik i laureat wielu festiwali filmowych, autor takich filmów jak: „Hamam. Łaźnia turecka”, „Le fate ignoranti” („On, ona i on”), „Zapnijcie pasy”. Trzykrotny laureat nagrody „Złotych Globów”.

Nagroda dla Wiesława Saniewskiego

Wiesław Saniewski zrealizował 10 filmów fabularnych (w tym jeden z elementami dokumentalnymi) oraz dwa dokumenty. Najbardziej znane tytuły to: „Nadzór”, „Bezmiar sprawiedliwości”, „Wygrany”. Wiesław Saniewski jest laureatem m.in. Nagrody Kultury Podziemnej „Solidarności”, Złotej Taśmy SFP dla najlepszego filmu polskiego, Nagrody Miasta Wrocławia, Papieskiej Nagrody Fundacji Jana Pawła II, Nagrody Federacji Krytyki Światowej FIPRESCI, Nagrody Specjalnej Jury za najlepszy scenariusz na MFF w Mediolanie, Grand Prix „Biały Słoń”, nagrody rosyjskich krytyków i teoretyków filmowych  na Festiwalu Polskich Filmów w Moskwie, Nagrody za reżyserię, Nagrody Specjalnej i Platinum Award na MFF w Houston, nagroda krytyków amerykańskich na MFF w Phoenix i wielu innych.

Był dwukrotnie wiceprezydentem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jurorem międzynarodowych festiwali w Wenecji, Berlinie, Batumi, Mannheim  i Oberhausen.

Podkreśla się związki Wiesława Saniewskiego z Włochami i kulturą włoską. Jego pierwszą realizacją był krótkometrażowy film fabularny wg opowiadania Alberto Moravii „Zapachy i kość”, nagrodzony w roku 1971 na I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Studenckich w Katowicach I Nagrodą Jury i nagrodą publiczności. Z kolei jego film „Nadzór” w roku 1984 był zaproszony do konkursu MFF w Wenecji. Niestety, polskie władze nie zgodziły się na udział „Nadzoru” w tym festiwalu. W roku następnym  Wiesław Saniewski był stypendystą Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie. W roku 1986 jego „Sezon na bażanty” został zaproszony do udziału w MFF w Taorminie, gdzie był nominowany do głównej nagrody festiwalu. W 2002 roku Wiesław Saniewski otrzymał Nagrodę Specjalną Jury dla najlepszego scenarzysty na MFF w Mediolanie – za scenariusz do amerykańskiego filmu „Paradox Lake” w reż. Shemi Reuta.

W roku 2012, na zaproszenie producentów angielskich, niemieckich i francuskich (producent Vincent Malle, brat Louisa Malle’a i producent wielu jego filmów), wziął udział w dokumentacji filmowej na Sycylii, gdzie miał reżyserować kinową wersję opery Karola Szymanowskiego „Król Roger”.

Więcej informacji: www.nationsaward.com.

Informacja prasowa 

27.07.2017