„Co się wydarzyło na wyspie Pam” - premiera w sobotę

27 listopada o godzinie 18:00 w warszawskim Kinie Kultura będzie miała miejsce festiwalowa premiera filmu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” Elizy Kubarskiej. Pokaz odbędzie się w ramach festiwalu Sztuka Dokumentu.

 

Film jest opowieścią o eksploracyjnej wyprawie na południe Grenlandii. Znani alpiniści David Kaszlikowski i Eliza Kubarska, zaledwie we dwoje, chcą zdobyć najwyższy klif świata. Jego pionowa ściana dostępna jest tylko z morza. Aby rozpocząć wspinaczkę, muszą podpłynąć pod klif na wywrotnych morskich kajakach. Wywrotka grozi hipotermią i szybką śmiercią – temperatura wody wynosi zero stopni. Bazą – domem alpinistów staje się bezludna wyspa Pam. Dokument prezentuje kolejne etapy zdobywania klifu, zmagania z żywiołami, ale przede wszystkim wzajemne relacje pary alpinistów.

Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane podczas 2 wypraw, w ekstremalnych warunkach m.in. na ścianie najwyższego klifu świata. Autorami zdjęć oprócz Elizy Kubarskiej są Łukasz Gutt i David Kaszlikowski – jeden z polskich fotografów outdooru. Film został wyprodukowany został przez Vertical Vision Film Studio, Telewizję Polską, pod opieką artystyczną wykładowców ze Szkoły Wajdy.

 

Obraz był już prezentowany na pokazach otwartych i spotkał się z życzliwym przyjęciem publiczności. Zdobył m.in. Nagrodę Publiczności i specjalną nagrodę Jury na tegorocznym Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Wyprawa sportretowana w filmie otrzymała prestiżowe wyróżnienia eksploracyjne, m.in. „Jedynkę” najważniejszą nagrodę środowiska górskiego w Polsce – „za największe osiągnięcie alpinistyczne”, wyróżnienie „Kolosa”, czy nominację do nagrody National Geographic Travelery w kategorii „wyprawa roku”.

22.11.2010