"Córki Dancingu" od lutego w kinach w USA

Na początku lutego 2017 na ekrany kin w USA wejdzie współfinansowany przez PISF debiut Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu”.

Dystrybucja kinowa w USA

Film „Córki Dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej na początku lutego 2017 wejdzie na ekrany kin w USA. Dystrybutorem filmu jest firma Janus Films, która była odpowiedzialna za dystrybucję filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Paolo Sorrentino. 

„Córki Dancingu”

„Córki Dancingu” – rozmowa z Agnieszką Smoczyńską. Transkrypcja (plik .rtf)

„Córki Dancingu” to opowieść o inicjacji. Bohaterkami są dwie dziewczyny, stojące u progu kobiecości. Przybywają do Warszawy jako nastolatki, odchodzą – jako istoty dojrzałe, znające już ludzkie cierpienie, miłość i namiętność.

Dwie nastolatki – Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Film „Córki Dancingu” jest pełnometrażowym fabularnym debiutem Agnieszki Smoczyńskiej. Autorem scenariusza jest Robert Bolesto. Zdjęcia do filmu zrealizował Jakub Kijowski. Autorką scenografii do filmu jest Joanna Macha, autorką kostiumów Katarzyna Lewińska.

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych a koproducentami Telewizja Polska oraz Platige Image. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film wszedł na ekrany polskich kin 25 grudnia 2015.

Nagrody w Polsce i za granicą

Film „Córki Dancingu” otrzymał wiele nagród na rodzimy i zagranicznych festiwalach filmowych. W Gdyni Agnieszka Smoczyńska zdobyła nagrodę za debiut a Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek za charakteryzację. Film został wyróżniony na festiwalu Off Camera w Krakowie i otrzymał tam również nagrodę FIPRESCI. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” docenił film za dźwięk. 

Córki Dancingu” otrzymały Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition na tegorocznym festiwalu Sundance. Film otrzymał również aż trzy nagrody na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fantasporto – za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepsze efekty specjalne. Debiut Agnieszki Smoczyńskiej zdobył także na festiwalu w Sofii Nagrodę Jury Młodzieżowego. Agnieszka Smoczyńska otrzymała na festiwalu „Kino Pavasaris” nagrodę dla najlepszego reżysera w sekcji New Europe – New Names. ” Na Calgary Underground Film Festival w Kanadzie polska produkcja otrzymała nagrodę dla Najlepszego Filmu Fabularnego. Organizatorzy Tiburon International Film Festival w USA przyznali „Córkom Dancingu” Nagrodę Federico Felliniego. „Córki Dancingu” otrzymały również Grand Prix Jury na Chicago International Movies and Music Festival. Kolejnym amerykańskim festiwalem, który docenił polską produkcję jest Nashville Film Festival W konkursie głównym: Bridgestone Narrative Feature obraz został doceniony za najlepszą muzykę. Autorem muzyki do „Córek Dancingu” jest zespół Ballady i Romanse. W konkursie nocnym: Graveyard Shift Competition, debiut Agnieszki Smoczyńskiej został uhonorowany nagrodą Graveyard’s Shift Grand Jury Prize, za „Bycie wszystkim od nowatorskiego musicalu, do emocjonalnie wiernej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena, która zachwyciłaby równocześnie Boba Fosse' a i Rainera Wernera Fassbindera (…)”. W  tym samym konkursie, nagrodę specjalną Jury dla najlepszej aktorki otrzymała Marta Mazurek.

02.01.2017