"Córki Dancingu" w kinach

25 grudnia 2015 na ekrany polskich kin wejdzie współfinansowany przez PISF debiut „Córki Dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.

„Córki Dancingu”

„Córki Dancingu” to opowieść o inicjacji. Bohaterkami są dwie dziewczyny, stojące u progu kobiecości. Przybywają do Warszawy jako nastolatki, odchodzą – jako istoty dojrzałe, znające już ludzkie cierpienie, miłość i namiętność.

Dwie nastolatki – Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Debiut Agnieszki Smoczyńskiej ze wsparciem PISF

„Córki Dancingu” – rozmowa z Agnieszką Smoczyńską. Transkrypcja (plik .rtf)

Film „Córki Dancingu” jest pełnometrażowym fabularnym debiutem Agnieszki Smoczyńskiej. Autorem scenariusza jest Robert Bolesto. Zdjęcia do filmu zrealizował Jakub Kijowski. Autorką scenografii do filmu jest Joanna Macha, autorką kostiumów Katarzyna Lewińska.

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych a koproducentami Telewizja Polska oraz Platige Image. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Musical

Cały film dzieje się w świecie muzyki estradowej, przepełnia go tętniąca rytmem rzeczywistość knajp i dancingów, życie bohaterów koncentruje się wokół muzyki i śpiewu. Słowa piosenek i muzykę na potrzeby filmu napisały i skomponowały siostry Zuzanna i Barbara Wrońskie – prawdziwe muzyczne Córki Dancingu, a obecnie założycielki Ballad i Romansów.

Oprócz autorskich piosenek w filmie wykorzystano zaaranżowane na nowo przez Ballady i Romanse ponadczasowe hity, m.in. „Daj mi tę noc” zespołu Bolter, „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy, „Bananowy song” zespołu Vox czy „I Feel Love” Donny Summer. 

Obsada

W role głównych bohaterek wcieliły się Michalina Olszańska (Złota) i Marta Mazurek (Srebrna). Na ekranie partnerują im m.in. Kina Preis, Jakub Gierszał, Andrzej Konopka, Zygmunt Malanowicz, Marcin Kowalczyk, Magdalena Cielecka i Katarzyna Herman.

Nagrody w Gdyni

Polska premiera filmu „Córki Dancingu” odbyła się na 40. Festiwalu Filmowym Gdyni, gdzie twórcy filmu otrzymali nagrody: Agnieszka Smoczyńska nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski oraz Kryształową Gwiazę Elle, Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek nagrodę za Najlepszą Charakteryzację.

„Córki Dancingu” w konkursie na festiwalu Sundance

Film Agnieszki Smoczyńskiej zostanie pokazany w sekcji konkursowej World Dramatic Cinema Competition Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sundance, który odbędzie się w dniach 21–31 stycznia 2016.

Premiera kinowa 25 grudnia

Film „Córki Dancingu” wejdzie na ekrany polskich kin 25 grudnia 2015. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Na podstawie informacji prasowej dystrybutora

14.12.2015