"Córki Dancingu" wygrywają w Porto

Debiut Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu” zdobył aż trzy nagrody 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Fantasporto – za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepsze efekty specjalne.

„Córki Dancingu” z trzema nagrodami

Przyznając nagrodę główną festiwalu jury w składzie Ate de Jong, Romain Basset, Drew Casson, Marc Carreté i Mark Murphy nazwało “Córki Dancingu” zaskakującym debiutem reżyserskim i jednym z najlepszych filmów niedawno zakończonego festiwalu Sundance. Jury doceniło również reżyserię Agnieszki Smoczyńskiej oraz efekty specjalne, za które odpowiada m.in. Platige Image.

Opowieść o inicjacji

“Córki Dancingu” to opowieść o inicjacji. Bohaterkami są dwie dziewczyny, stojące u progu kobiecości. Przybywają do Warszawy jako nastolatki, odchodzą – jako istoty dojrzałe, znające już ludzkie cierpienie, miłość i namiętność.

Dwie nastolatki – Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

„Córki Dancingu” – rozmowa z Agnieszką Smoczyńską. Transkrypcja (plik .rtf)

Nagrody

Współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Córki Dancingu” zostały świetnie przyjęte na tegorocznym festiwalu Sundance, gdzie zdobyły Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition za Unikalną Wizję i Oryginalny Zamysł Artystyczny.

Twórcy obrazu zostali wcześniej docenieni również na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie Agnieszka Smoczyńska otrzymała nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski oraz Kryształową Gwiazę Elle, a Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek nagrodę za Najlepszą Charakteryzację.

Festiwal Fantasporto

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Fanstaporto w tym roku odbył się po raz 36. Początkowo dedykowany science fiction i fantasy w późniejszych latach poszerzył repertuar o thrillery i horrory. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 26 lutego – 5 marca 2016.

Więcej informacji na stronie www.fantasporto.com.

07.03.2016