"Cudze listy" w japońskich kinach

Od 19 do 30 maja „Cudze listy” w reżyserii Macieja Drygasa będą pokazywane w tokijskim kinie Iwanami Hall. W dalszej kolejności planowane są pokazy filmu w Nagoi i Osace. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dystrybucja w japońskich kinach

Pomysł dystrybuowania filmu zrodził się po projekcjach obrazu w ramach Przeglądu Filmów Europejskich w Japonii w czerwcu 2013, gdzie „Cudze listy” zostały pozytywnie przyjęte przez tamtejszą publiczność i krytykę. Poza kinami w Tokio, Nagoi i Osace zainteresowanie filmem zgłosił też japoński oddział Amnesty International, który planuje zorganizować pokazy specjalne w styczniu 2015.

Premiera „Cudzych listów” w Polsce

Polska premiera filmu odbyła się podczas 8. Planete+Doc Film Festival w 2011 roku, gdzie film startował w konkursie Magicznej Godziny dla filmów średniometrażowych.

O filmie

Służby bezpieczeństwa PRL kontrolował rocznie kilkadziesiąt listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, dzięki czemu powstawał raporty o nastrojach społecznych. Cudze listy pisane przez okres całego PRL-u: intymne, pełne bólu i rozpaczy, ale i te z pogróżkami na władzę, i również te – bardziej enigmatyczne, żeby coś załatwić, stały się tkanką do zbudowania przejmującego portretu wewnętrznego Polaków w PRL-u. Film jest złożony z unikatowych materiałów archiwalnych.

O reżyserze

Maciej Drygas – reżyser filmów dokumentalnych, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej, autor libretta opery „Qudsja Zaher”. Wraz z Mirosławem Dembińskim jest pomysłodawcą warsztatów filmowych dla studentów szkół filmowych przeprowadzonych w 2011 roku w pięciu miastach świata: Moskwa, Kijów, Mińsk, Pekin i Tokio.

 

Na podstawie informacji prasowej

25.04.2014