"Cudze listy” wygrywają Mediawave

Współfinansowany przez PISF film Macieja Drygasa „Cudze listy”, został laureatem Grand Prix na zakończonym 30 kwietnia 22. MEDIAWAVE International Film and Music Festival w Budapeszcie.

Cudze listy

Film Macieja Drygasa jest złożony z unikatowych materiałów archiwalnych. Służby bezpieczeństwa PRL kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, dzięki czemu powstawały raporty o nastrojach społecznych. Cudze listy pisane przez okres całego PRL-u: intymne, pełne bólu i rozpaczy, ale i te z pogróżkami na władzę, i również te – bardziej pragmatyczne, żeby coś załatwić, stały się tkanką do zbudowania przejmującego portretu wewnętrznego Polaków w PRL-u.

Kolejna zagraniczna nagroda

Nagroda w Budapeszcie jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla „Cudzych listów”. Film został najlepszym filmem dokumentalnym na Batumi International Art-house Film Festival (BIAFF) i został zaproszony na tegoroczną edycję Full Frame Documentary Film Festival w Durham. Dokument został wyprodukowany przez Drygas Production w koprodukcji z Telewizją Polską. Film Macieja Drygasa jest dystrybuowany na świecie przez ARTE. Jego międzynarodowym pozycjonowaniem zajmuje się Against Gravity. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej

06.05.2012