Cyfrowa premiera "Doliny Issy"

Dolina Issy
Fot. KinoRP

 

12 listopada 2012 w kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem w nowej odsłonie została zaprezentowana „Dolina Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Dolina Issy”

Akcja filmu toczy się na Litwie na początku XX wieku, w dolinie rzeki Issy. Osią fabularną utworu są losy żyjących tam ludzi: Magdaleny, która nieszczęśliwie zakochana w młodym księdzu popełania samobójstwo, panicznie bojącej się śmierci babci, Baltazara zmagającego się z wyrzutami sumienia po zabiciu człowieka. Świat żywych przenika się ze światem zmarłych.

Adaptacja powieści Czesława Miłosza

Zrealizowany w 1982 roku przez Studio Filmowe Perspektywa film „Dolina Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego jest adaptacją powieści Czesława Miłosza o tym samym tytule. Autorem zdjęć jest Jerzy Łukaszewicz. Muzykę stworzył Zygmunt Konieczny. W „Dolnie Issy” zagrali m.in.: Anna Dymna, Maria Pakulnis, Danuta Szklarska, Ewa Wiśniewska, Jerzy Kamas i Edward Dziewoński.

Twórcy na premierze

Na uroczystej premierze zrekonstruowanej cyfrowo „Doliny Issy” pojawili się twórcy filmu: Danuta Szaflarska, Maria Pakulnis, autor zdjęć Jerzy Łukaszewicz, współpracownik reżysera Krystyna Krupska, kierownik produkcji Ryszard Chutkowski, autorka kostiumów Małgorzata Brus-Zduleczny, autor dźwięku Nikodem Wołk-Łaniewski, współpracownik charakteryzatora Janina Dybowska-Person. W pokazie uczestniczyła również córka reżysera Maria Konwicka. Uroczystość poprowadził Łukasz Maciejewski.

Magia na planie

Twórcy filmu obecni na premierze opowiadali, że praca przy realizacji „Doliny Issy” była dla nich ważnym i wyjątkowym przeżyciem. – Dni, które spędziłam z Tadeuszem Konwickim, są jednymi z najpiękniejszych w moim życiu. Pracowało się z nim wspaniale – mówiła Krystyna Krupska. Podobnego zdania była Małgorzata Brus-Zduleczny: – To był najpiękniejszy film w moim życiu. To była magia i najszczęśliwszy czas. To jest nie do powtórzenia.

Dubel z powodu kalesonów

Danuta Szaflarska podzieliła się z publicznością wspomnieniami związanymi z realizacją jednej ze scen w filmie, w której partnerowała Annie Dymnej. – To był bardzo zimny dzień. Miałyśmy stylowe kostiumy. Po naszej śmierci spotykamy się w plenerze. Trzeba było wybiec na taką górę, ona z jednej strony, ja z drugiej i razem tańczyć. Ujęcie było bardzo trudne. (…) Trwało długo, ale wreszcie udało się, zagraliśmy całą scenę. Nagle Tadzio Konwicki mówi: Niestety musimy powtórzyć, bo Wam było widać kalesony.

Sąsiadka Tadeusza Konwickiego

Maria Pakulnis rolą Barbarki w „Dolinie Issy” debiutowała na wielkim ekranie. – To było nieprawdopodobne przeżycie znaleźć się na planie filmowym, u takiego wielkiego mistrza. To był mój filmowy debiut. (…) Przyjechałam na plan. Pierwszy raz wtedy jechałam taksówką z Warszawy na Suwalszczyznę, w towarzystwie Ewy Wiśniewskiej i Jurka Kamasa. (…) Przyjechaliśmy na plan, (…) wypełnialiśmy jakieś tam formularze i padło pytanie, gdzie ma mnie zawsze odbierać taksówka. Podaję adres. Zdumienie. Jeszcze raz podaję. Nie wiedziałam, że jestem sąsiadką Tadeusza Konwickiego i że mieszkamy drzwi w drzwi. (…) Nieprawdopodobne zrządzenie losu. (…) Dzięki temu przeżyliśmy stan wojenny. Miałam szczęście przeżyć go razem z Panem Tadeuszem – opowiadała aktorka.

Projekt KinoRP ze wsparciem PISF

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios, Sound Place i Studio Company. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów w ramach projektu KinoRP jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera ze wsparciem PISF

Premiera filmu „Dolina Issy” została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Studio Filmowe Zebra, kino Kultura oraz twórców projektu KinoRP.

 

Pokazy w kinie Kultura

Cyfrową rekonstrukcję obrazu w filmie „Dolina Issy” wykonała Yakumama Film, a dźwięku firma Prosound. Odnowioną „Dolinę Issy” będzie można zobaczyć w dniach 13-15 listopada 2012 w kinie Kultura w Warszawie o godz. 17.00, w ramach cyklu pokazów „Kino bez napisów”. Dystrybucją zrekonstruowanego cyfrowo filmu Tadeusza Konwickiego zajmuje się Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Paulina Bez

13.11.2012