Cyfrowa premiera "Eroiki" A. Munka

Premiera zrekonstruowanej cyfrowo Eroiki. Fot. Paulina Bez, PISF
Premiera zrekonstruowanej cyfrowo „Eroiki”. Fot. Paulina Bez, PISF

 

10 października 2011 w warszawskim kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego w ramach projektu KinoRP. Tym razem publiczność mogła zobaczyć w nowej odsłonie „Eroikę” w reżyserii Andrzeja Munka. Film został zrekonstruowany dzięki wsparciu finansowemu PISF.

Eroica

Zrealizowana w 1957 roku „Eroica” to trzeci i najwybitniejszy fabularny film Andrzeja Munka. Obraz składający się z dwóch 40-minutowych nowel: „Scherzo alla polacca” oraz „Ostinato – lugubre” jest ironiczną polemiką z polską mitologią. Część pierwsza to opowieść o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu Górkiewiczu, który wbrew swojej woli i wrodzonemu racjonalizmowi bierze udział w powstaniu warszawskim.

 

Akcja drugiej noweli rozgrywa się w oflagu, gdzie po powstaniu trafiają porucznik Kurzawa i podporucznik Szpakowski. Zastają tu hermetyczny świat, w którym zamkniętym od czasów klęski wrześniowej oficerom przetrwać pomaga trzymanie się przedwojennych zasad i hierarchii, a przede wszystkim legenda porucznika Zawistowskiego, jedynego, któremu udało się uciec i tym samym ocalić

honor polskiego oficera.

 

„Eroica” to jeden z pierwszych polskich filmów zrealizowanych w w technice szerokoekranowej. W 1959 roku obraz zdobył aż trzy nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata: dla najlepszego filmu, najlepszego scenariusza, którego autorem jest Jerzy Stefan Stawiński oraz nagrodę krytyków filmowych FIPRESCI.

Twórcy o filmie

Na uroczystej premierze w kinie Kultura pojawili się twórcy filmu: operator Jerzy Wójcik, drugi operator Wiesław Zdort oraz aktorzy: Zofia Czerwińska, Barbara Połomska i Roman Kłosowski. Wszyscy ze wzruszeniem wspominali reżysera i pracę przy filmie. Spotkanie poprowadził dziennikarz i krytyk filmowy Wojciech Kałużyński.

 

– To niewiarygodne, że po 54 latach możemy pokazać film w wersji cyfrowej. To jest rzecz niezwykła. Powinniśmy być bardzo szczęśliwi, że to, co robimy zostawiamy przyszłym pokoleniom. (…) Niech się Andrzej Munk przygląda, że jego praca, wysiłek, inicjatywa w pokonaniu trudności, w pokazaniu nowej formy filmowej, że to wszystko jest prawdziwe, że film nie poszedł na marne i to będzie dalej trwało – mówił Jerzy Wójcik.

 

Roman Kłosowski wspominał Munka, jako przede wszystkim wspaniałego człowieka i przyjaciela: – Był świetnym kumplem, z wielkim poczuciem humoru. (…) Miałem ogromną satysfakcję, że grałem w prawie wszystkich filmach Andrzeja poza „Pasażerką”.

Nadzór Studia Filmowego Kadr

Film został zrekonstruowany cyfrowo pod nadzorem producenta filmu, Studia Filmowego Kadr. – Jesteśmy bardzo dumni, że w Studiu Filmowym Kadr powstała zarówno wersja pierwotna „Eroiki” i że jesteśmy producentem zrekonstruowanej cyfrowo wersji. Cieszymy się, (…) że ten film zostanie, zostanie już na zawsze – mówił podczas premiery Wojciech Kabarowski z Kadru.

Studio im. Andrzeja Munka

Studio im. Andrzeja Munka, który zginął tragicznie w 1961 roku, istnieje od 2008 roku. Zostało powołane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i jest wspierane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, który co roku przekazuje środki na produkcję kolejnych filmów młodych twórców. Celem Studia jest pomaganie debiutującym polskim filmowcom tworzącym fabuły, animacje i dokumenty.

 

– To jest Studio dedykowane debiutom filmowym. (…) Przez cztery lata zrobiliśmy 106 krótkometrażowych filmów w trzech programach: „30 minut” , „Pierwszy dokument” i „Młoda animacja”. Robimy również filmy pełnometrażowe – mówił podczas spotkania Dariusz Gajewski, który jest przewodniczącym rady artystycznej Studia Munka.

Rekonstrukcja filmu dzięki wsparciu PISF

Film został zrekonstruowany dzięki wsparciu finansowemu PISF. Nowy odświeżony wygląd dzieło Andrzeja Munka zawdzięcza domowi postprodukcyjnemu The Chimney Pot, który ma na koncie rekonstrukcje takich obrazów jak: „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Wesele”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” czy „Do widzenia, do jutra”. Rekonstrukcją dźwięku zajmowała się firma Toya Studios.

Projekt KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008. Projekt ma na celu rekonstrukcję najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Za jego koordynację odpowiada firma KPD.

 

Partnerami projektu są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Oko, Studio Filmowe Perspektywa, Studio Filmowe TTor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Studio Filmowe TPS, Yakumama Film, Dukszta&Malisz, TOYA Studios. KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Film „Eroica” będzie pokazywany w ramach specjalnych pokazów „Kino bez napisów”, które odbędą się w kinie Kultura w Warszawie i kinie „Polonia” w Łodzi.

 

Rekonstrukcja arcydzieł polskiej kinematografii w ramach KinoRP jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej na stronie: www.kinorp.pl.

11.10.2011