Cyfrowa premiera filmu "Potem nastąpi cisza"

17 września 2013 w kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem w nowej odsłonie został zaprezentowany film „Potem nastąpi cisza” w reżyserii Janusza Morgensterna. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia był PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Potem nastąpi cisza”

Film „Potem nastąpi cisza” jest dramatem psychologicznym, pokazującym konflikty polityczne roku 1944 – tragiczne konsekwencje nieufności pomiędzy byłymi partyzantami AK i GL. W dowodzonym przez majora Świętowca oddziale II Armii Wojska Polskiego służą porucznik Kolski i podporucznik Olewicz. Pierwszy stanie przed sądem za nadużycie władzy, a dziewczyna, którą kocha, nie opowie się po jego stronie. Drugi – młody chłopak z AK – chce walczyć, lecz na skutek donosów zostaje aresztowany. Ucieka z więzienia, wstępuje do wojska w innej miejscowości. Wszyscy trzej spotykają się podczas walk o Drezno. 

Łomnicki, Olbrychski i Perepeczko w rolach głównych

Reżyserem i autorem scenariusza jest Janusz Morgenstern, a autorem zdjęć Jerzy Wójcik. Obraz został zrealizowany przez Zespół Filmowy Syrena. Premiera filmu odbyła się 17 stycznia 1966 roku. W role głównych bohaterów wcielili się Tadeusz Łomnicki (major Świętowiec), Daniel Olbrychski (podporucznik Stefan Olewicz) i Marek Perepeczko (porucznik Marek Kolski). Na ekranie partnerują im m.in. Barbara Brylska, Barbara Sołtysik, Damian Damięcki i Witold Pyrkosz.

Film w nowej odsłonie

Film „Potem nastąpi cisza” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP przez Chimney Pot (obraz) i SoundPlace (dźwięk).

Wspomnienia Krystyny Cierniak-Morgenstern

W projekcji filmu wzięła udział żona reżysera, Krystyna Cierniak-Morgestern, która podzieliła się widzami wspomnieniami związanymi z realizacją filmu „Potem nastąpi cisza”: – Po rekonstrukcji bardzo dobrze się ogląda wszystkie filmy i ten będzie na pewno Państwu się podobał. Pamiętam z tego filmu jak mąż przyszedł do domu jednego dnia i powiedział, że była ekipa amerykańska, oglądała ten film i byli zachwyceni, że tak wspaniale u nas komputerowo zrealizowano efekty wojenne.

Projekt KinoRP ze wsparciem PISF

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerzy

Partnerami przedsięwzięcia są m.in.  Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Fixafilm, DI Factory, SoundPlace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios. Dystrybucją filmów po rekonstrukcji cyfrowej zajmuje się Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Premiera ze wsparciem PISF

Premiera filmu została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Studio Filmowe Zebra, Studio Filmowe Perspektywa, kino Kultura oraz twórców projektu KinoRP.

Kino bez napisów

Film „Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna po cyfrowej rekonstrukcji można zobaczyć w ramach cyklu „Kino bez napisów” w dniu 18 września 2013 o godz. 17:00, w kinie Rejs w Warszawie.

 

Strona projektu KinoRP: www.kinorp.pl.

 

Paulina Bez

18.09.2013