Cyfrowa premiera filmu "Wszystko na sprzedaż"

Fot. KinoRP
Fot. KinoRP

 

5 marca 2013 w kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem w nowej odsłonie został zaprezentowany film „Wszystko na sprzedaż” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wspomnienie o Zbyszku Cybulskim

Premiera filmu „Wszystko na sprzedaż” w reżyserii Andrzeja Wajdy, wyprodukowanego przez Zespół Filmowy Kamera, odbyła się 28 stycznia 1969 roku. Impulsem do realizacji obrazu była tragiczna śmierć Zbyszka Cybulskiego. Film jest skonstruowany wokół motywu poszukiwań zaginionego bez wieści aktora, który nie zjawił się na planie.

Rekonstrukcja ze wsparciem PISF

W filmie wystąpili m.in. Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Wiesław Dymny, Witold Holz, Bogumił Kobiela, Irena Laskowska. Zdjęcia do filmu zrealizował Witold Sobociński. Cyfrowa rekonstrukcja obrazu w filmie została wykonana przez firmy The Chimney Pot i Studio Orka, a dźwięku przez Sound Place i była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Twórcy na premierze

W uroczystej premierze zrekonstruowanego cyfrowo filmu wzięli udział jego twórcy: reżyser Andrzej Wajda, autor zdjęć Witold Sobociński, drugi reżyser Andrzej Kostenko i aktorzy: Małgorzata Potocka, Witold Holz i Krzysztof Fus.

Premiera po 40 latach

– To miłe, że film, który został zrobiony 40 lat temu i dawno powinien umrzeć śmiercią naturalną, nagle jest wskrzeszony dzięki nowej technice. (…) to jest taka niespodzianka, której nie mogliśmy przewidzieć (…) kiedy wszystkie techniczne problemy stały przed nami – opowiadał Andrzej Wajda.

Zdjęcia Witolda Sobocińskiego

Reżyser wspominał Zbyszka Cybulskiego, któremu poświęcony jest film „Wszystko na sprzedaż” i początek współpracy z Witoldem Sobocińskim: – Szukałem dla niego roli, o podobnej sile i wyrazistości jak w „Popiele i diamencie”. To nie było wtedy łatwe. (…) obejrzałem film Jerzego Skolimowskiego „Ręce do góry”, a tym filmie zdjęcia zrobił Witold Sobociński, pomyślałem sobie, że to będzie jakaś przygoda, jeśli się spotkamy razem.

Nietypowy film

– Chcieliśmy zrobić jakiś film, którego przedtem nie było (…), który wypływa z naszej potrzeby robienia filmów. (…) Nie bardzo się wtrącałem do reżyserii. Stałem z boku i patrzyłem, co się wydarzy. (…) Najlepiej wyreżyserowaną sceną jest ta, którą wyreżyserowała Elżbieta Czyżewska (…) z młodą gimnazjalistą, która uczy się wierszyka. (…) Mówiliśmy o sobie. Rzadko zdarzała się taka szansa, żebyśmy mogli to robić. (…) Za kulisami tego filmu kryła się postać Zbyszka Cybulskiego – mówił podczas premiery Andrzej Wajda.

Debiut u Wajdy

Dla Małgorzaty Potockiej udział w filmie „Wszystko na sprzedaż” był ważnym życiowym wydarzeniem. – To był mój początek. (…) Pan Andrzej mówił mi, jaką powinnam być, kim jest aktor, co jest ważnego w tworzeniu postaci i tak się zaczęło, mimo że na zdjęciach próbnych wszystko mi się pokręciło i powiedziałam wszystko odwrotnie i byłam przekonana, że nic z tego nie będzie. (…) Takiego filmu w ogóle nie było w tym czasie. (…) był niezwykły, ponieważ miał w sobie wnętrze, emocje, które działy się rzeczywiście w tym momencie, nie były wymyślone na papierze – wspominała aktorka.

Emocje na planie

– Ten film był dla mnie najtrudniejszy, bo coś łączyło mnie ze Zbyszkiem. Byłem jego etatowym dublerem i bodyguardem. (….) Dublowałem go również po śmierci. (…) Pamiętam ostatnią noc w hotelu MDM, gdzie wiedziałem, że muszę zginąć tak, jak zginął mój przyjaciel. Ta noc była dla mnie najgorsza – opowiadał Krzysztof Fus.

Projekt KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Partnerzy

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Studio Orka, Fixafilm, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios, Sound Place i Studio Company, Radosław Skłodowski. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Premiera ze wsparciem PISF

Premiera filmu została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Studio Filmowe Kadr, kino Kultura oraz twórców projektu KinoRP.

Pokazy w kinie Kultura

Film „Wszystko na sprzedaż ” w cyfrowej odsłonie można zobaczyć 6 marca 2013 w kinie Rejs w Warszawie o godz. 17.00, w ramach cyklu pokazów „Kino bez napisów”. Dystrybucją obrazu po rekonstrukcji cyfrowej zajmuje się Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Paulina Bez

06.03.2013