Cyfrowa premiera „Kobiety samotnej”

27 marca w warszawskim Kinie Kultura dobyła się cyfrowa premiera filmu Agnieszki Holland „Kobieta samotna”.

Perypetie filmu „Kobieta samotna”

Inspirowana autentycznymi pamiętnikami listonoszki i nauczycielki „Kobieta samotna” była filmem zrobionym trochę na przekór – od obsady począwszy. Grająca tytułową rolę Maria Chwalibóg ze swoim typem urody, sposobem bycia i mówienia, na pozór nie przypominała listonoszki, co dodało jej bohaterce pewnej tajemnicy. Bogusław Linda jako niepełnosprawny Jacek też zdecydowanie wyszedł poza ekranowe emploi, tworząc jedną z najlepszych kreacji w karierze. Historia niemłodej kobiety, samotnej matki, która ciężką pracą nie jest w stanie zapewnić sobie i synkowi minimum przyzwoitej egzystencji, więc zdobywa się na rozpaczliwy bunt, wymierzona była przeciwko wszystkim siłom politycznym.

Film po kolaudacji trafił na półki: „Nie chodziło tylko o kontekst polityczny, ale o sytuację materialną ludzi skrzywdzonych, żyjących na marginesie społeczeństwa, albo za takich po prostu uważanych” – tłumaczyła Agnieszka Holland. „Oni byli wszędzie i zawsze. Kiedy pokazywałam ten film w Kanadzie czy w Szwecji w czasie stanu wojennego – widzowie mówili, że on opowiada o rzeczywistości tutaj, w bogatym, kapitalistycznym kraju. To nie tak, że tylko komunizm wyprodukował naszych bohaterów”.

Film zrealizowany przez przypadek

Agnieszka Holland na przełomie 1980/81 roku planowała zrealizować film o getcie warszawskim według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego. Główną rolę miał zagrać Bogusław Linda. Agnieszkę Holland ogarnęły wątpliwości czy tamten film był wtedy potrzebny, postanowiła zarzucić realizację historycznego filmu wojennego i skupić się na kinie współczesnym.

Kolaudacja odbyła się  tuż przed wyjazdem reżyserki z Polski.

Problemy z cenzurą

Obraz nie spodobał się Telewizji Polskiej, która była producentem. Agnieszka Holland dostała ultimatum. Jeżeli nie wytnie niektórych scen z filmu, ekipa nie otrzyma pieniędzy.

„Andrzej Wajda podjął się osobiście tego trudnego zadania i wyciął kilka rzeczy” – wspomina twórczyni „Pokotu”. W międzyczasie został wprowadzony stan wojenny i Agnieszka Holland nie mogła wrócić do Polski.

„Nieocenzurowana kopia filmu leżała w korytarzu Zespołu Filmowego »X«” – mówiła Agnieszka Holland. „Mój szwagier, nieżyjący już Piotrek Łazarkiewicz, który był asystentem przy tym filmie, zabrał tę kopię. Akurat odwiedzał Polskę dyrektor festiwalu w Rotterdamie Hubert Bals. Zdecydował się on przewieźć »Kobietę samotną« do Holandii. Dzięki jego wstawiennictwu otrzymałam taśmę z angielskimi napisami”.

W podziemiu często krążyły kopie „półkowników” takich, jak „Kobieta samotna”, „Przypadek”, „Matka królów” czy „Przesłuchanie”. „Z wyjątkiem »Przesłuchania« – wszystkie były benefisem Bogusława Lindy. Dlaczego Boguś tak młodo wygląda? Bo te filmy przeleżały na półce i zostały wyjęte z jego życiorysu aktorskiego” – mówiła Agnieszka Holland.

Goście premiery

Cyfrowa premiera „Kobiety samotnej” w reżyserii Agnieszki Holland odbyła się 27 marca 2017 roku w warszawskim kinie Kultura. Oprócz reżyserki i współscenarzysty Macieja Karpińskiego gośćmi specjalnymi byli Bogusław Linda, Maria Chwalibóg, Jerzy Matula, Anna Przybyszewska i Jerzy Szebesta.

Organizatorzy i twórcy rekonstrukcji

Organizatorami cyfrowej premiery byli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Telewizja Polska oraz DI Factory.
Nad rekonstrukcją obrazu pracowali: ReKino i DI Factory, za cyfrową rekonstrukcję dźwięku odpowiada Soundplace, archiwizacją zajmuje się DI Factory.

Na podstawie informacji prasowej 

28.03.2017