Cyfrowa premiera "Matki Królów"

Fot. KinoRP
Fot. KinoRP

 

15 kwietnia 2013 w kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem w nowej odsłonie został zaprezentowany film „Matka Królów” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film na podstawie książki Kazimierza Brandysa

Film „Matka Królów” jest adaptacją powieści Kazimierza Brandysa o losach prostej kobiety i jej czterech synów od lat trzydziestych do pięćdziesiątych XX wieku. Film został wyprodukowany przez Zespół Filmowy X i Zespół Filmowy Rondo. Powstał w 1982 roku, ale na ekranach polskich kin pojawił się pięć lat później. „Matka Królów” zdobyła wiele nagród na zagranicznych i polskich festiwalach m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale i Złote Lwy Gdańskie dla najlepszego filmu.

Rekonstrukcja ze wsparciem PISF

W filmie rolę głównej bohaterki, Łucji Król, zagrała Magda Teresa Wójcik. Na ekranie partnerują jej m.in. Adam Ferency, Bogusław Linda, Michał Juszczakiewicz, Franciszek Pieczka, Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Szczepkowska i Jerzy Trela. Zdjęcia do filmu zrealizowali Witold Adamek i Edward Kłosiński. Cyfrowa rekonstrukcja obrazu i dźwięku w filmie „Matka Królów” została wykonana przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych i była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Twórcy na premierze

W uroczystej premierze zrekonstruowanego cyfrowo filmu wzięli udział jego twórcy: reżyser i scenarzysta Janusz Zaorski, autor zdjęć Witold Adamek, autorka scenografii Teresa Barska, operator kamery Andrzej Wolf i aktorzy: Joanna Szczepkowska, Andrzej Zaorski i Michał Juszczakiewicz. Udział w premierze wziął również Jerzy Wójcik.

Adaptacja z przejściami

Reżyser Janusz Zaorski opowiedział m.in. o tym, jak powstał scenariusz do filmu „Matka Królów”: – Książka Kazimierza Brandysa powstała na przełomie 56 i 57 roku. (…) Władza wycofała połowę nakładu. Nie było więc mowy o adaptacji na ekran. Wiem, że Andrzej Munk starł się bardzo, żeby tę powieść zekranizować. Dzięki Tadeuszowi Konwickiemu, który bardzo dobrze znał Kazimierza Brandysa (…) doszło do spotkania. Pan Kazimierz Brandys przyznał mi się po latach, że nie wierzył, że film kiedykolwiek powstanie, że władza i cenzura nigdy nie dopuści do jego realizacji. (…) nie chciał partycypować w pisaniu scenariusza (…) wpuścił mnie na głęboką wodę, żebym sam dokonał adaptacji. Powstała w 1972 roku.

Kinowa premiera w 1987 roku

„Matka Królów” jest jednym z zatrzymanych przez cenzurę „półkowników”. Polska publiczność zobaczyła obraz pięć lat po zakończeniu zdjęć. – Kiedyś film, który nie wszedł do rozpowszechniania na cały kraj, tylko do wąskiej sieci DKF-ów, nie miał prawa do premiery, nie miał prawa do plakatów. „Matka Królów” nie miała polskiego plakatu. Miała tylko plakat na zagranicę. (…) Film wszedł do kina Wars w marcu 1987 roku w jednej kopii – opowiadał Janusz Zaorski.

Film historyczny nawiązujący do neorelizmu

– Zrobiliśmy ten film, tak jakby miał powstać w 1957 roku, szerokimi obiektywami, jako kino czerpiące z doświadczeń neorealizmu, bez użycia zoomu, transfokatora, nie ma najazdów, odjazdów. Od początku wiedziałem, że to jest film historyczny – mówił reżyser.

Projekt KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Partnerzy

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Fixafilm, DI Factory, Soundplace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios. Dystrybucją filmów po rekonstrukcji cyfrowej zajmuje się Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Premiera ze wsparciem PISF

Premiera filmu została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, kino Kultura oraz twórców projektu KinoRP.

 

Paulina Bez

16.04.2013