Cyfrowa premiera "Misia"

Miś. Fot. KinoRP
Fot. KinoRP

 

23 kwietnia 2012 w kinie Kultura w Warszawie odbyła się premiera kolejnego filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Tym razem w nowej odsłonie została zaprezentowana komedia „Miś” Stanisława Barei. Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Miś

„Miś” to kultowa komedia wyreżyserowana przez Stanisława Bareję w 1981 roku. Film pokazuje z przymrużeniem oka realia życia w czasach PRL-u. Sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów ujawniają absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ochódzkiego (Stanisław Tym) narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących rzeczywistość początku lat osiemdziesiątych.

Duet Bareja-Tym

Reżyserem filmu jest zmarły w 1987 roku Stanisław Bareja, który scenariusz i filmowe dialogi stworzył wspólnie z aktorem Stanisławem Tymem. Autorem zdjęć jest Zdzisław Kaczmarek. Film, w którym zagrała plejada polskich aktorów, został wyprodukowany przez Zespół Filmowy Perspektywa.

Twórcy na premierze

W uroczystej premierze „Misia” wzięli udział twórcy filmu: aktorzy – Stanisław Tym, Barbara Burska, Zofia Czerwińska, Zofia Merle, Kazimiera Utrata-Lusztig, Stanisław Mikulski, Maria Winiarska-Zborowska, Andrzej Fedorowicz, autorka scenografii Halina Dobrowolska, autor muzyki Jerzy Derfel i autor dźwięku Michał Żarnecki.

 

– Staszek opowiadał najpierw prozą, jaka ma być scena i co w tej scenie należy powiedzieć, a potem ja to pisałem – wspominał wspólna pracę nad filmem Stanisław Tym. – Na pewno, gdybyśmy wiedzieli, że kręcimy film kultowy, to byśmy mieli dużo więcej anegdot, ale tego się nie wie – mówiła Zofia Czerwińska. – Nie spodziewałem się, że mój epizod urośnie do tak wielkiej roli – opowiadał Stanisław Mikulski, który w filmie zagrał Wujka Dobra Rada.

Rekonstrukcja nadzorowana przez twórców

Rekonstrukcję obrazu w filmie „Miś” wykonało studio YakuMama film, a dźwięku – Strefa Dźwięku. Nadzór nad rekonstrukcją obrazu sprawował Zdzisław Kaczmarek, autor zdjęć do filmu. Rekonstrukcję dźwięku nadzorował Michał Żarnecki. Mecenasem rekonstrukcji cyfrowej filmu jest bank PKO SA.

Pokazy w Kulturze i Polonii

Organizatorami uroczystej premiery byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe „Zebra” i kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP. Film „Miś” można zobaczyć w ramach cyklu „Kino bez napisów” w dniach 24-26 kwietnia w kinie Kultura w Warszawie i Polonia w Łodzi.

Projekt KinoRP

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, YakuMama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios, Sound Place i Studio Company. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Paulina Bez

24.04.2012