Cyfrowa premiera „Zazdrości i medycyny”

W poniedziałek 25 kwietnia w Kinie Kultura w Warszawie odbyła się premiera cyfrowa zrekonstruowanego klasyka polskiego kina „Zazdrości i medycyny” z 1973 r. – jednego z najbardziej znanych obok „C.K. Dezerterów” i „Zaklętych rewirów” filmów Janusza Majewskiego. Pokaz poprzedziło spotkanie publiczności z reżyserem i ekipą filmu.

Goście poniedziałkowej premiery

Wiesław Zdort i Janusz Majewski, fot. Borys Skrzyński/SFP

Obok Janusza Majewskiego gośćmi specjalnymi cyfrowej premiery byli twórcy filmu m.in.: Krystyna Krupska, Michał Nekanda-Trepka, Tadeusz Pałka, Wiesław Zdort i Janusz Sosnowski – dla którego był to debiut scenograficzny. 

„Zazdrość i medycyna”

„Zazdrość i medycyna” jest ekranizacją jednej z najbardziej poczytnych polskich powieści okresu międzywojennego. Autorem książki był Michał Choromiński.

Przedwojenna Krynica. Przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski), podejrzewa swoją żonę Rebekę (ostatnia rola Ewy Krzyżewskiej), że zdradza go z doktorem Tamtenem (Andrzej Łapicki). Napięcie między trojgiem bohaterów szybko wzrasta. Szaleńczo zakochany w Rebece mąż, targany zazdrością stara się na wszelkie sposoby sprawdzić, czy jego podejrzenia są prawdziwe. Dziwną, napiętą atmosferę opowieści potęguję nieustannie obecny porywisty wiatr.

Melodramatyczna „Zazdrość i medycyna” to nie tylko ciekawa, respektująca konwencje gatunkowe historia, podróż do rekonstruowanego, innego świata, ale i uniwersalna, ponadczasowa refleksja o pułapce namiętności. Przede wszystkim jednak znakomite kino retro, którego walory – zwłaszcza formalne – dodatkowo podkreśla rekonstrukcja cyfrowa.

Rekonstrukcja ze wsparciem PISF

Za cyfrową rekonstrukcję obrazu odpowiadają firmy reKino i DI Factory, a za cyfrową rekonstrukcję dźwięku firma SoundPlace. Rekonstrukcja została wykonana dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Archiwizacją zajmuje się Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Platynowe Lwy dla Janusza Majewskiego

W poniedziałek organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni ogłosili także, że Janusz Majewski otrzyma w tym roku Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Organizatorzy pokazu

Organizatorami pokazu byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Studio Filmowe TOR i Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Na podstawie informacji prasowej

26.04.2016