Cyfrowa rewolucja w Nysie

Fot. Rafał Okrzymowski
Nowy projektor. Fot. Rafał Okrzymowski

 

– „Bitwę warszawską” gramy już kolejny tydzień. Obejrzało ją już ponad 2,500 widzów. Wcześniej z żadnym innym filmem nie udało się nam osiągnąć takiego wyniku, w tak krótkim czasie – mówi Bożena Wierdak, dyrektor kina Cinema N 3D w Nysie. Premiera filmu „1920. Bitwa warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana odbyła się w kinie 30 września 2011.

Zmiany dzięki wsparciu z PISF

– Gdybyśmy nie dostali dotacji od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, to nie ukrywam, że jeżeli musielibyśmy wyłożyć na zakup projektora tylko i wyłącznie własne środki, pewnie nie dołączylibyśmy do kin cyfrowych. Program PISF ratuje jednosalowe kina studyjne – podkreśla Bożena Wierdak.

 

Cinema N 3D w Nysie otrzymało od PISF dofinansowanie na zakup projektora cyfrowego w wysokości ponad 135 tysięcy złotych. Kinu udało się również pozyskać od PISF 50 tysięcy złotych na remont. – Te dwa dofinansowania zadecydowały, że podjęliśmy decyzję o kompleksowej modernizacji całego kina, której pierwszy etap zakończył się 29 września i pozwoliło nam na premierowe granie filmu Jerzego Hoffmana – mówi dyrektor kina.

 

Zdaniem Bożeny Wierdak, program cyfryzacji, uruchomiony przez PISF nie tylko zatrzyma proces degradacji polskich kin, ale poszerzy również grono odbiorców ambitnych filmów: – To ogromna szansa na dotarcie do szerokiego widza, również z małych miejscowości i terenów wiejskich z polskim i europejskim repertuarem w bardzo dobrej jakości.

Nowa jakość odbioru

Dyrektor kina przyznaje, że cyfrowy projektor to prawdziwa rewolucja w oglądaniu filmów: – Wolałabym, żeby większość projekcji odbywała się w technice cyfrowej. Jakość wyświetlania filmu za pomocą tradycyjnego projektora, na tradycyjnej taśmie bardzo odbiega od tego ideału, który mamy teraz pokazując „Bitwę”. Bożena Wierdak chciałaby pokazywać filmy jak najczęściej w dniu ich oficjalnej premiery, będzie to możliwe dzięki nowemu sprzętowi.

Po premierze „Bitwy warszawskiej”

Premiera pierwszego filmu w technice 3D była w Nysie bardzo dużym wydarzeniem. – Widzowie są zachwyceni. (…) To pierwszy odbiór cyfrowy filmu w kinie w Nysie. Jest bardzo duże zainteresowanie ze strony mieszkańców. Ludzie się cieszą, że takie kino u nas powstało. Słyszę od nich dużo miłych i ciepłych komentarzy – mówi Bożena Wierdak.

 

„1920. Bitwa warszawska” cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko widzów z Nysy, ale także z okolicznych miejscowości. Bardzo wiele seansów rezerwują szkoły, które chcę ten film pokazać swoim uczniom. Oprócz szkół pokazy dla swoich pracowników organizują różne instytucje. Dla kina to teraz bardzo pracowity okres. Projekcje odbywają się kilka razy dziennie.

Cinema N 3D – prywatne kino studyjne

Cinema N 3D (dawniej kino Pokój) jest jedynym kinem w 48-tysięcznej Nysie, oddalonej od Opola o 60 kilometrów. Od 1997 jest własnością prywatną. Wcześniej przez 40 lat prowadzone było przez samorząd miejski. Należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, zgłosiło się również do powstającej Ogólnopolskiej Sieci Kin Cyfrowych.

 

Kino dysponuje jedną salą, w której film może obejrzeć 350 osób. W przygotowywaniu jest druga sala projekcyjna „Cafe Cinema” na 90 osób, która ma być uruchomiona w II kwartale 2012 roku. W zeszłym roku w Cinema N 3D odbyło się 712 seansów, które obejrzało w sumie ponad 16 tysięcy widzów.

 

Cinema N 3D jest jednym z 38 polskich kin studyjnych i lokalnych, które otrzymały od PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dotację na zakup projektora cyfrowego.

 

Paulina Bez

19.10.2011