Cyfryzacja w Międzyrzeczu

Kino w Międzyrzeczu

Sala kinowa w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Fot. MOK w Międzyrzeczu

 

– Cyfryzacja jest rzeczą nieuniknioną. Filmy od dystrybutorów coraz częściej wychodzą na nośnikach cyfrowych, coraz więcej filmów powstaje w technologii 3D. To kwestia dwóch, trzech lat, a niedługo małe kina nie będą w stanie wyświetlić większości premierowych filmów mówi Monika Ziółkowska, starszy instruktor ds. upowszechniania kultury, odpowiedzialna za prowadzenie kina w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Pierwszy seans z nowym projektorem odbędzie się najprawdopodobniej na początku października. Pierwszym filmem, który chciałaby pokazać widzom Monika Ziółkowska jest polska produkcja „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana.

 

Kino działające w Ośrodku Kultury w Międzyrzeczu w województwie lubuskim, otrzyma od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu cyfryzacji kin wsparcie w wysokości 180 tysięcy złotych. – Uzyskanie środków na projektor od PISF jest bardzo pozytywne i budujące. To było dla nas ogromne zaskoczenie, że pomimo naszej trudnej sytuacji to się udało, że dano nam możliwość i szansę na dalszą modernizację. Pozostałe koszty zabezpieczył nam Urząd Miejski w Międzyrzeczu – opowiada Monika Ziółkowska.

Ambitne kino i edukacja

– Promocja filmów polskich, europejskich i niekomercyjnych będzie ważnym elementem edukacji filmowej w kinie Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury – podkreśla Monika Ziółkowska. Mieszkańcy Międzyrzecza i okolicznych miejscowości mogą uczestniczyć w specjalnym cyklu Filmy Bez Granic, który ma na celu pokazanie najwybitniejszych filmów i twórców europejskich. W czasie wakacji odbyły się tutaj tematyczne maratony filmowe. Kino w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury dba szczególnie o najmłodszych widzów w wieku przedszkolnym i szkolnym organizując dla nich specjalne pokazy i Poranek Malucha. W planach jest również uruchomienie Międzyrzeckiej Akademii X Muzy, skierowanej do uczniów i nauczycieli. Jej celem będzie świadome kształtowanie obcowania z filmem polskim, europejskim, niekomercyjnym.

 

Zależy nam na wychowaniu publiczności otwartej na korzystanie z ambitnego repertuaru filmowego – mówi Monika Ziółkowska, która chce również w przyszłości utworzyć Klub Filmowy KinoManiak, proponujący weekendowe spotkania z ambitnym kinem, skierowane do młodzieży i wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta. 

Radość widzów

W ciągu pierwszych trzech miesięcy działalności, odnowione międzyrzeckie kino odwiedziło ponad 4 i pół tysiąca widzów. – Przez pięć lat zawieszenia działalności kina wszyscy odczuli bardzo jego brak, również dlatego, że w naszym Ośrodku Kultury pokazy filmowe łączone były często z innymi działaniami kulturalnymi i edukacyjnymi – opowiada Monika Ziółkowska.  Kiedy kino było zamknięte, mieszkańcy liczącego 24 tysiące osób miasta korzystali z multipleksów, które znajdują się w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. – Po uzyskaniu projektora cyfrowego będziemy w bardzo komfortowej sytuacji, bo po Zielonej Górze i Gorzowie jesteśmy trzecim miastem w województwie lubuskim, które będzie go posiadało. To dla nas bardzo duży plus.

Wsparcie z PISF

Jesteśmy zainteresowani pozyskaniem z PISF kolejnych środków na działalność naszego kina: na organizowanie przeglądów i ciekawych pokazów. Będziemy przyglądać się możliwościom wykorzystania tych środków do innych projektów. Bardzo nas cieszy tak szeroki wachlarz możliwości – zapewnia Monika Ziółkowska.

5 lat przerwy

Kino w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury istnieje od 1972. W 2011 wznowiło działalność po pięcioletniej przerwie, spowodowanej katastrofą budowlaną. Wyremontowane i odnowione kino ma nowe fotele, cyfrowe nagłośnienie Dolby Digital Surround 7.1, ściany wygłuszające dźwięk, nowy ekran z możliwością wyświetlania filmów w 3D, posiada również nowy projektor analogowy 35 mm Enerman 18. Na sali znajduje się 367 miejsc siedzących, a także osiem dodatkowych miejsc dla osób niepełnosprawnych. W sali kinowej odbywają się również przedstawienia teatralne.

 

Paulina Bez

 

Więcej informacjo o programie cyfryzacji kin na stronie PISF: www.pisf.pl.

 

Strona Międzyrzeckiego Ośrodku Kultury: www.mokmcz.pl.

10.09.2011