Cyfryzacji ciąg dalszy

Pan Tadeusz

Scena z cyfrowo odnowionej kopii filmu Pan Tadeusz z 1928 roku. Fot. Filmoteka Narodowa

 

Proces cyfrowej rekonstrukcji dzieł polskiej kinematografii, prowadzony przez Filmotekę Narodową, idzie pełną parą. Jesienią polscy widzowie mogli zapoznać się z fenomenalną, cyfrowo oczyszczoną wersją „Popiołu i diamentu”. Teraz do listy dołączą kolejne tytuły kinematografii przedwojennej. 28 grudnia 2009 roku Filmoteka Narodowa podpisała umowę z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim w sprawie realizacji projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Tej rewolucji nie da się już zatrzymać.

 

W zbiorach Filmoteki Narodowej znajduje się obecnie 158 polskich filmów z czasów przedwojennych. Wiele z nich cudem uniknęło zniszczeń, jakie dotknęły większość kopii z tego okresu w czasie II wojny światowej. Dzięki działalności Filmoteki Narodowej udało się odnaleźć ponad 70% filmów przedwojennych dźwiękowych, ale zaledwie 5% filmów niemych zrealizowanych przed rokiem 1930. Większość z ocalonych kopii jest jednak w fatalnym stanie technicznym. Program cyfryzacji realizowany przy udziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ma zmienić ten stan rzeczy. Pozyskane fundusze unijne pozwalają Filmotece Narodowej włączyć się w ogólnoeuropejski proces digitalizacji dziedzictwa kultury audiowizualnej. Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzona zostanie kompleksowa renowacja, digitalizacja i rekonstrukcja najstarszych zabytków filmowych rodzimej kinematografii. Trzy tytuły z tego zbioru zostaną dodatkowo poddane pełnej rekonstrukcji cyfrowej. Są to „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego, „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, Eugena Illesa i „Zew morza”, Henryka Szaro. Realizacja projektu umożliwi powstanie specjalistycznej infrastruktury do prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych na najstarszych zbiorach filmowych oraz cyfryzację znacznej części kolekcji polskiej kinematografii przedwojennej.

 

Czas trwania projektu obejmuje okres od III kwartału 2008 do III kwartału 2013 roku, a jego całkowity koszt z EFRR wynosi 14 000 000 PLN.

07.01.2010