Cykl "Przywrócone arcydzieła"

3 października w krakowskim Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Przywrócone arcydzieła”. Prezentowane w nim filmy to wybrane przez krytyka filmowego, Łukasza Maciejewskiego, wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszyć będzie wstęp oraz spotkanie z twórcami.

 • 3 października, godz. 19.30
  „Horror w Wesołych Bagniskach” reż. Andrzej Barański (1995)
  Goście: Andrzej Barański i Jan Frycz
 • 6 listopada, godz. 19.00
  „Rozmowa z człowiekiem z szafy” reż. Mariusz Grzegorzek (1993)
  Goście: Mariusz Grzegorzek i Bożena Adamek
 • 11 grudnia, godz. 19.00
  „Białe małżeństwo” reż. Magdalena Łazarkiewicz (1992)
  Goście: Magdalena Łazarkiewicz i Jolanta Fraszyńska

Zapomniane arcydzieła

– Kilka lat temu opublikowałem w „Filmie” esej „Zapomniane arcydzieła”, w którym upominałem się o kilkadziesiąt wybitnych tytułów polskiego kina, niesłusznie, moim zdaniem, zapomnianych. Comiesięczne spotkania w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będą próbą rehabilitacji tych filmów i oddaniem szacunku ich twórcom – mówi Łukasz Maciejewski.

Wstęp, projekcja i spotkanie z twórcami

– Schemat będzie podobny. Najpierw filmoznawczy wstęp, potem projekcja, po niej spotkanie z autorami. Na inaugurację wybrałem „Horror w Wesołych Bagniskach” według Choromańskiego w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Arcydzieło finezji, inteligencji i poczucia humoru – nieporównywalne z żadnym innym polskim tytułem. Ten film mógłby nakręcić Marcel Carne. W spotkaniu po filmie weźmie udział reżyser oraz odtwórca głównej roli – Jan Frycz.

 

– W listopadzie zapraszam na „Rozmowę z człowiekiem z szafy” według Iana McEwana – wybitny film Mariusza Grzegorzka. Gośćmi będą reżyser oraz Bożena Adamek, odtwórczyni roli matki. W grudniu „Białe małżeństwo”, filmowa adaptacja dramatu Tadeusza Różewicza w reżyserii Magdy Łazarkiewicz z udziałem reżyserki i Jolanty Fraszyńskiej – dodaje Łukasz Maciejewski.

 

Więcej informacji: www.mos.art.pl oraz www.facebook.com/MalopolskiOgrodSztuki.

24.09.2013