"Czarny czwartek" wygrywa 5."Wisłę"

Współfinansowany przez PISF „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauzego wygrał 5. edycję Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie.

Główna nagroda dla „Czarnego czwartku”

Nagrodę Główną 5. edycji festiwalu otrzymał współfinansowany przez PISF „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauzego. Film opowiada o brutalnie stłumionych przez władze komunistyczne protestach robotniczych, które ogarnęły Wybrzeże w grudniu 1970 roku. Obraz, oparty na historii rodziny gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który zginął podczas zamieszek od strzału w plecy na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej, zyskał wsparcie dyrektor PISF Agnieszki Odorowicz oraz prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Publiczność nagradza „Jutro będzie lepiej”

Najlepszym polskim filmem, pokazanym w tym roku na festiwalu według publiczności, został obraz „Jutro będzie lepiej”. Film opowiada historię trzech rosyjskich chłopców, którzy wyruszają w świat, przekraczając granice – i te dosłowne, i te umowne. Po dziecięcemu naiwni i łobuzerscy, szukają miejsca, gdzie spełnią się ich wielkie, ale proste marzenia, szukają innego życia, lepszego świata. Dorota Kędzierzawska jest reżyserką i autorką scenariusza. Autorem zdjęć i scenografii jest Arthur Reinhart. Obraz został wyprodukowany przez Kid Film. „Jutro będzie lepiej” jest polsko-japońską koprodukcją współfinansowaną przez PISF.

 

5. edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie (20-27 kwiecień 2012) była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.festiwalwisla.pl.

30.04.2012

Galerie zdjęć