"Czarodziejska góra" nagrodzona w Stambule

Współfinansowana przez PISF polsko-francusko-rumuńska koprodukcja „Czarodziejska góra” w reżyserii Ancy Damian otrzymała nagrodę Audentia na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stambule.

Koprodukcja ze wsparciem PISF

Polsko-francusko-rumuński animowany film dokumentalny Ancy Damian „Czarodziejska góra” prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Bohater tego dokumentu był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szaha Massuda.

Producentem filmu jest firma Aparte Films, koproducentami Filmograf, SMF Arizona Productions, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską, KFF, CNC Francja, CNC Rumunia i HBO Rumunia.

Nagroda stworzona, by wspierać reżyserki

Podczas 35. MFF w Stambule po raz pierwszy przyznano nagrodę Audentia, stworzoną przez fundusz Eurimages dla wspierania kobiet reżyserek. Nagroda wiąże się z otrzymaniem przez Ancę Damian 30 tys. euro na realizację kolejnego projektu filmowego. Jury w składzie Yeşim Ustaoğlu, Angelos Frantzis i Sanja Ravlic nagrodziło „Czarodziejską górę”, wybierając ten film spośród 15 festiwalowych tytułów zrealizowanych przez kobiety. Nagroda Audentia (łac. „odwaga”) ma zwrócić uwagę na kobiety reżyserki we współczesnym świecie filmowym. Co roku będzie przyznawana pod patronatem innej znaczącej kobiety z branży filmowej. Tegoroczną opiekunką nagrody została dyrektor Szwedzkiego Instytutu Filmowego Anna Serner.

Więcej informacji o nagrodzie Audentia: www.coe.int (PDF).

Marta Sikorska

21.04.2016