„Czarodziejska góra” w kinach w Rumunii i we Francji

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Czarodziejska góra” w reżyserii Ancy Damian wejdzie do kin w Rumunii i we Francji.

Międzynarodowa dystrybucja kinowa „Czarodziejskiej góry”

Animowany film dokumentalny Ancy Damian wszedł na ekrany rumuńskich kin 9 października, jego dystrybucją zajmuje się firma Aparte Film. Na ekranach francuskich kin film pojawi się 23 grudnia. We Francji za dystrybucję filmu odpowiada firma Arizona Films Distribution, która zajmuje się także sprzedażą filmu. Polskim dystrybutorem filmu jest Solopan

„Czarodziejska góra”

Polsko-francusko-rumuński animowany film dokumentalny Ancy Damian „Czarodziejska góra” prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Bohater tego dokumentu był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szaha Massuda.

Nagrody dla „Czarodziejskiej góry” na festiwalach

Światowa premiera filmu Ancy Damian odbyła się na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, gdzie film otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury Konkursu Głównego. Animację wyróżniono również na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu są: Aparte Films, Filmograf i Arizona Productions, koproducentami: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Studio Miniatur Filmowych i Telewizja Polska. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską, KFF, CNC Francja, CNC Rumunia i HBO Rumunia.

Oficjalna strona filmu: www.lamontagnemagique-lefilm.ro.

09.10.2015