„Czarodziejska góra” wygrywa Animafest

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej międzynarodowa koprodukcja „Czarodziejska góra” Ancy Damian wygrała Grand Prix na festiwalu Animafest w Chorwacji.

„Czarodziejska góra” z Grand Prix

Na festiwal Animafest w Zagrzebiu „Czarodziejska góra” otrzymała nagrodę Grand Prix dla najlepszego filmu pełnometrażowego. W werdykcie jury w składzie Justine Bannister, Marcy Page i Boško Picula przyznało, że nagroda dla „Czarodziejskiej góry” jest wyrazem uznania dla animowanych filmów dokumentalnych. Wyróżnienie specjalne otrzymał film „Anomalisa”, reż. Charlie Kaufman, Duke Johnson

„Czarodziejska góra”

Polsko-francusko-rumuński animowany film dokumentalny Ancy Damian „Czarodziejska góra” prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Bohater tego dokumentu był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szaha Massuda.

Koprodukcja ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest firma Aparte Films, koproducentami Filmograf, SMF Arizona Productions, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską, KFF, CNC Francja, CNC Rumunia i HBO Rumunia.

Światowa premiera w Karlowych Warach i nagrody dla filmu

Światowa premiera filmu Ancy Damian odbyła się na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, gdzie film otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury Konkursu Głównego. Animacja pokazywana była na wielu wydarzeniach filmowych i otrzymała szereg nagród m.in. podczas:  Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie, 58. DOK Leipzig, 35. Festiwalu Filmowego w Amiens, 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Stambule.

Więcej informacji o festiwalu: www.animafest.hr/en

15.06.2016