„Czarodziejska góra” z wyróżnieniem w Ottawie

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Czarodziejska góra” w reżyserii Ancy Damian otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie.

Kolejna nagroda dla „Czarodziejskiej góry”

Wyróżnienie przyznane animacji „Czarodziejska góra” jest kolejnym laurem na koncie reżyserki filmu Ancy Damian. Polsko-francusko-rumuński animowany film dokumentalny „Czarodziejska góra” prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Bohater tego dokumentu był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szaha Massuda. Ostatnio polska widownia mogła oglądać film na 40. Festiwal Filmowym w Gdyni, gdzie obraz został pokazany w konkursie Inne Spojrzenie. 23 października „Czarodziejska góra” wejdzie na ekrany polskich kin.

Producentem filmu jest firma Aparte Films, koproducentami Filmograf, SMF Arizona Productions, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską, KFF, CNC Francja, CNC Rumunia i HBO Rumunia.

Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie

Festiwal w Ottawie jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali poświęconych animacji w Ameryce Północnej. W zeszłym roku na festiwalu w Kanadzie triumfował Piotr Dumała i jego animacja „Hipopotamy”.

Strona festiwalu: www.animationfestival.ca

Informacja prasowa

22.09.2015