Czas filmu - PISF na 18. Pikniku Naukowym

Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprasza na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 31 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. „Czas filmu” to hasło towarzyszące prezentacjom, które odbędą się w kinie piknikowym. Goście PISF dowiedzą się na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, dzięki której stare, zniszczone arcydzieła filmowe mogą ponownie, w doskonałej jakości, wrócić na ekrany kin.

Tajniki procesu rekonstrukcji filmu

W czasie piknikowych prezentacji specjaliści z TPS Film Studio objaśnią uczestnikom szczegóły procesu cyfryzacji obrazu i dźwięku oraz zaprezentują fragmenty filmów przed i po renowacji. Proces zaczyna się od skanowania obrazu do postaci pojedynczych klatek filmu, następuje stabilizacja obrazu, usuwanie zanieczyszczeń i zniekształceń powstałych w procesie starzenia się taśmy filmowej, a także korekcja kolorów. Cyfrowa rekonstrukcja dźwięku, której efektem jest usunięcie uszkodzeń będących wynikiem starzenia się materiałów dźwiękowych, a także synchronizacja dialogów i efektów dźwiękowych pozwala na uzyskanie barwy brzmienia nieobarczonego niedociągnięciami technologii czasów, w której była tworzona.

 

Uczestnicy pikniku będą mieli okazję poznać nową metodę bezinwazyjnego odczytu dźwięku z oryginalnych kopii analogowych, a także zetknąć się bezpośrednio z taśmą filmową oraz posłuchać krótkich wykładów o konserwacji i początkach kina dźwiękowego. Dodatkowo uczestnicy Pikniku będą mogli obejrzeć fragmenty zrekonstruowanego filmu animowanego „Jacek i Placek” z muzyką Lady Pank. TPS Film Studio pokaże również krótki film demonstracyjny działania robota sterującego ruchem szybkiej kamery do rejestracji zdarzeń w zwolnionym tempie. Omówienie działania robota i sterującego nim oprogramowania będzie także tematem pokazów komputerowych.

Laboratorium filmowe

Uczestnicy Pikniku otrzymają informacje związane z realizacją zdjęć na planie filmowym i technologią rejestracji obrazu filmowego. Specjaliści z WFDiF opowiedzą m.in. o tym, czym jest hala maszyn, telekino i ścinalnia oraz wyjaśnią na czym polega korekcja barwna. Zainteresowane osoby będą też mogły poznać podstawowe informacje o sposobach zabezpieczenia filmów wykonywanych w technice cyfrowej jak i tradycyjnej na negatywie obrazu. Piknik będzie też okazją do zaprezentowania rodzajów zniszczeń i degradacji taśmy, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy. Uczestnicy Pikniku będą mogli własnoręcznie pobawić się taśmą filmową podczas ćwiczeń związanych z jej prawidłowym cięciem, wykonywaniem sklejek oraz przewijaniem taśmy na przewijarce.

Piknikowy plan filmowy

Warsztat o charakterze zabawowym będzie okazją do poznania podstaw realizacji filmowej i działań twórczych „od kuchni”. Uczestnicy będą przygotowywać się pod okiem fachowców oraz realizować scenę z filmu „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zarejestrowane zdjęcia m.in. techniką slow motion będą nagrywane na miejscu, uzupełnione tłem i muzyką, a każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę płytę z odegraną przez siebie sceną.

Zapraszamy na piknikowy plan filmowy i do laboratorium filmowego. Na gości czeka też konkurs z nagrodami!

Zapraszamy osoby w każdym wieku, nie tylko miłośników kina!

STANOWISKO PISF

18. Piknik Naukowy

31 maja, w godz. 11.00 – 20.00

Stadion Narodowy, stanowisko nr C12, brama nr 11

23.05.2014