"Czerwony Kapitan" w czeskich i słowackich kinach

10 marca 2016 na ekrany kin w Czechach i na Słowacji weszła współfinansowana przez PISF czesko-słowacko-polska koprodukcja „Czerwony Kapitan” w reżyserii Michala Kollára.

„Czerwony Kapitan”

Akcja filmu rozgrywa się w 1992 roku, w burzliwych czasach tuż po aksamitnej rewolucji, w momencie rozpadania się Czechosłowacji. W trakcie prac budowlanych przypadkowo zostaje odkryty szkielet noszący ślady tortur. Richard Krauz (w tej roli Maciej Stuhr) ambitny młody porucznik wydziału zabójstw, zaintrygowany tym makabrycznym znaleziskiem, za wszelką cenę stara się rozwiązać zagadkę, do której kluczem jest czaszka z wbitym w nią gwoździem. Podążając za dowodami i poszlakami Krauz odkrywa kolejne elementy układanki powiązań byłej czechosłowackiej SB z nową policją i niektórymi dostojnikami Kościoła.

„Czerwony Kapitan” to współczesny kryminał, pełen pościgów i scen walki, odwołujący się do najlepszych wzorców gatunkowego kina amerykańskiego, a jednocześnie niepozbawiony oryginalności i lokalnej wschodnioeuropejskiej specyfiki. Ważną inspiracją dla reżysera Michala Kollára były filmy Władysława Pasikowskiego.

Czeska i słowacka premiera

Film „Czerwony Kapitan” wszedł na ekrany kin w Czechach i na Słowacji 10 marca 2016. Czeski tytuł filmu to „Rudý kapitán” a czeskim dystrybutorem jest A-Company. Słowacki tytuł filmu to „Červený kapitán”. Za dystrybucję filmu na Słowacji odpowiada Forum Film.

Adaptacja książki Dominika Dána

Film „Czerwony Kapitan” jest adaptacją bestsellerowej powieści Dominika Dána pod tym samym tytułem. Książka sprzedała się w nakładzie ponad 500 tysięcy egzemplarzy, bijąc rekordy popularności. W Polsce ukazała się jesienią ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Maciej Stuhr w roli głównej

W rolę głównego bohatera Richarda Krauza wcielił się polski aktor Maciej Stuhr. Na ekranie partnerują mu m.in. Oldřich Kaiser, Marián Geišberg oraz Martin Finger. Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz („Ostatnia rodzina”, „Hardkor Disko”, „Deep Love”). 

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film jest międzynarodową koprodukcją firm ze Słowacji, Czech i Polski – Sokol Kollar, Fog’n’Desire, Mental Disorder 4 (Agnieszka Kurzydło) – zrealizowaną w koprodukcji z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Zdjęcia do filmu były realizowane w Bratysławie, Pradze i Krakowie. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polska premiera latem 2016

Jak podaje Krakow Film Commission film „Czerwony Kapitan” będzie można zobaczyć w polskich kinach latem 2016 roku.

Źródło informacji: www.film-commission.pl.

Słowacka strona filmu: www.cervenykapitan.sk.

10.03.2016