„Czerwony pająk” i „Miasto 44” na Camerimage 2015

Dwa polskie filmy „Czerwony pająk” i „Miasto 44” zakwalifikowały się do Konkursu Głównego 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage 2015. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Główny

Jak piszą organizatorzy „Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu od początku jego istnienia. Konkurs Główny istnieje od pierwszej edycji Festiwalu, czyli od 1993 roku, a jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wizualna wartość tych filmów wynika z kreatywnej współpracy reżysera i autora zdjęć oraz niezwykłej wrażliwości twórcy obrazu. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe. Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.”

„Miasto 44”

Kadr z filmu „Miasto 44”, fot. materiały prasowe

Reżyserem i scenarzystą obrazu jest Jan Komasa. Autorem zdjęć do „Miasta 44” jest Marian Prokop. Specjalny premierowy pokaz filmu odbył się 30 lipca 2014 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Swoją międzynarodową premierę film Jana Komasy miał w Korei Południowej podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan. „Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku. Film został wyprodukowany przez Akson Studio ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Do tej pory obraz zdobył nagrody m.in. na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, otrzymał także Orły – Polskie Nagrody Filmowe w 4 kategoriach, a Jan Komasa został laureatem Paszportu Polityki w kategorii Film.

„Czerwony pająk”

Kadr z filmu „Czerwony pająk”, fot. materiały prasowe

Współautorem scenariusza, reżyserem i autorem zdjęć do filmu jest Marcin Koszałka. Film jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym. „Czerwony pająk” jest polsko-czesko-słowacką koprodukcją. Jest to fikcyjna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w komunistycznej Polsce, w Krakowie lat 60. Karol pochodzi z dobrego domu, jest uzdolnionym nastolatkiem, odnosi sukcesy w sporcie, jest lubiany przez kolegów, rodzice są z niego dumni. Wszystko zmienia się, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Dążenie do odkrycia prawdy o mordercy, stopniowo przemienia się w wyprawę do najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury. Film jest opowieścią o mechanizmach, jakie zachodzą, gdy rodzi się seryjny morderca. Producentem filmu jest firma MD4 Mental Disorder 4. Koproducentami filmu są Fog’n’DesireFilms (Czechy), SokolKollar (Słowacja), Orange Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Zentropa Int Poland. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie oraz fundusze filmowe z Czech i Słowacji. Premiera filmu odbyła się podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. 27 listopada „Czerwony pająk” wejdzie na ekrany polskich kin.

Islandzko-duńsko-polska koprodukcja w Konkursie Głównym

fot. materiały dystrybutora

W tegorocznym Konkursie Głównym festiwalu Camerimage zostanie również pokazana islandzko-duńsko-polska koprodukcja „Barany. Islandzka opowieść” (Hrútar/ Rams). Jednym z koproducentów filmu jest polska firma Aeroplan Film. Ostatnio obraz otrzymał Złotego Anioła w konkursie On Air na 13. MFF Tofifest w Toruniu. 

Filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego 23. Camerimage:

 • „13 minut”, reżyseria: Oliver Hirschbiegel, zdjęcia: Judith Kaufmann, Niemcy 2015,
 • „33”, reżyseria: Patricia Riggen, zdjęcia: Checco Varese, Chile, USA 2015,
 • „Barany. Islandzka opowieść”, reżyseria: Grímur Hákonarson, zdjęcia: Sturla Brandth Grøvlen, Dania, Islandia, Polska 2015,
 • „Brooklyn”, reżyseria: John Crowley, zdjęcia: Yves Belanger, Kanada, Wielka Brytania, Irlandia 2015,
 • „Carol”, reżyseria: Todd Haynes, zdjęcia: Ed Lachman, Wielka Brytania, USA 2015,
 • „Czerwony pająk”, reżyseria i zdjęcia: Marcin Koszałka, Czechy, Słowacja, Polska 2015
 • „I Saw the Light”, reżyseria: Marc Abraham, zdjęcia: Dante Spinotti, USA 2015,
 • „Mad Max: Na drodze gniewu”, reżyseria: George Miller, zdjęcia: John Seale, Australia 2015,
 • „Miasto 44”, reżyseria: Jan Komasa, zdjęcia: Marian Prokop, Polska 2014,
 • „The Midwife”, reżyseria: Antti J. Jokinen, zdjęcia: Rauno Ronkainen, Finlandia 2015
 • „Pokój”, reżyseria: Lenny Abrahamson, zdjęcia: Danny Cohen, Irlandia 2015,
 • „Sicario”, reżyseria: Denis Villeneuve, zdjęcia: Roger A. Deakins, USA 2015,
 • „Syn Szawła”, reżyseria: Laszlo Nemes, zdjęcia: Mátyás Erdély, Węgry 2015,
 • „Sufrażystka”, reżyseria: Sarah Gavron, zdjęcia: Eduard Grau, Wielka Brytania 2015,
 • „Wolf Totem”, reżyseria: Jean-Jacques Annaud, zdjęcia: Jean-Marie Dreujou, Chiny, Francja.

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage odbędzie się w dniach 14-21 listopada 2015 r. w Bydgoszczy. 

Więcej informacji o filmach zakwalifikowanych do Konkursu Głównego znajduje się na stronie: www.camerimage.pl/pl/Sklad-Konkursu-Glownego-Camerimage-2015.html.

28.10.2015

Galerie zdjęć