„Czerwony pająk” nagrodzony na festiwalu goEast

26 kwietnia zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy goEast w Wiesbaden. Jednym z nagrodzonych filmów został „Czerwony pająk” Marcina Koszałki.

„Czerwony pająk” z nagrodami w Wiesbaden

(zwiastun filmu „Czerwony pająk”)

Na festiwalu goEast Marcin Koszałka otrzymał nagrodę za reżyserię za swój debiut fabularny „Czerwony pająk”. Film otrzymał również nagrodę FIPRESCI. Nagrody w imieniu reżysera odebrał odtwórca głównej roli Filip Pławiak. Nie są to pierwsze nagrody dla filmu Marcina Koszałki. Wcześniej film nagrodzono m.in. na 37. Kairskim Festiwalu Filmowym (Nagroda Tygodnia Krytyków) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arras (Nagroda Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych). 

Polskie filmy w programie

W konkursie głównym, oprócz „Czerwonego pająka”, brały udział filmy „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Świt” Laily Pakalniny (łotewsko-estońsko-polska koprodukcja). Publiczność miała również okazję obejrzeć filmy: „Mów mi Marianna”, reż. Karolina Bielawska, „Goście”, reż. Andrei Kutsila (koprodukcja białorusko-polska), „Nowy Świat”, reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki, „Dom zły”, reż. Wojtek Smarzowski oraz wybrane polskie filmy krótkometrażowe. W programie festiwalu znalazł się także przegląd filmów Juliusza Machulskiego oraz filmy Andrzeja Wajdy.

Festiwal goEast

Festiwal odbyła się po raz pierwszy w 1991 r. z inicjatywy Niemieckiego Instytutu Filmowego. Jego celem jest zainteresowanie międzynarodowej publiczności rozwojem rynku filmowego w Europie Środkowej i Wschodniej. To także dobra okazja do spotkania środowiska i nawiązania kontaktów pomiędzy filmowcami z różnych krajów. Co roku na festiwalu widzowie mogą obejrzeć około 150 filmów: pełnometrażowych i krótkich fabuł oraz dokumentów, pokazywanych w kilku sekcjach.

Oficjalna strona festiwalu: www.filmfestival-goeast.de.

27.04.2016