"Czerwony pająk" nagrodzony w Arras

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Czerwony pająk” w reżyserii Marcina Koszałki otrzymał prestiżową nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arras.

Nagroda krytyków dla polskiego filmu

Film „Czerwony pająk” w reżyserii Marcina Koszałki brał udział w Konkursie Europejskim podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Arras. Polska produkcja otrzymała prestiżową nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. Główną nagrodę festiwalu otrzymała islandzka produkcja „Fúsi” („The Virgin Mountain”) w reżyserii Dágura Kariego.

Przypomnijmy, że dwa lata temu film Bodo Koxa „Dziewczyna z szafy” otrzymał na festwalu II nagrodę Srebrny Atlas (l’Atlas d’argent) oraz nagrodę Jury Młodzieżowego, a w 2011 roku Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych otrzymał film „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. 

Polskie akcenty w programie festiwalu

W programie wydarzenia była również obecna polsko-francusko-rumuńska koprodukcja „Czarodziejska góra” w reżyserii Ancy Damian (sekcja Visions de l’Est). W ramach sekcji „Odkrycia europejskie” publiczność miała okazję zobaczyć islandzko-duńsko-polską koprodukcję „Barany. Islandzka opowieść” („Hrútar”/”Rams”) w reżyserii Grímura Hákonarsona. Jednym z koproducentów filmu jest polska firma Aeroplan Film.

„Czerwony pająk”

Polsko-czesko-słowacka koprodukcja „Czerwony pająk” to fikcyjna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w komunistycznej Polsce, w Krakowie lat 60. Karol pochodzi z dobrego domu, jest uzdolnionym nastolatkiem, odnosi sukcesy w sporcie, jest lubiany przez kolegów, rodzice są z niego dumni. Wszystko zmienia się, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Dążenie do odkrycia prawdy o mordercy, stopniowo przemienia się w wyprawę do najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury. Film jest opowieścią o mechanizmach, jakie zachodzą, gdy rodzi się seryjny morderca.

Współautorem scenariusza, reżyserem i autorem zdjęć do „Czerwonego pająka” jest Marcin Koszałka, uznany twórca filmów dokumentalnych. Film jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym. W głównych rolach wystąpili Filip Pławiak i Adam Woronowicz. Obok nich w „Czerwonym pająku” grają m.in. Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Wojciech Zieliński, Przemysław Bluszcz i Piotr Głowacki. Producentem filmu jest firma MD4 Mental Disorder 4. Koproducentami filmu są Fog’n’DesireFilms (Czechy), SokolKollar (Słowacja), Orange Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Zentropa Int Poland. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie oraz fundusze filmowe z Czech i Słowacji.

Premiera kinowa 27 listopada

Światowa premiera filmu „Czerwony pająk” odbyła się podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, gdzie film był pokazywany w ramach Konkursu Głównego. Film wejdzie na ekrany polskich kin 27 listopada 2015. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Strona festiwalu w Arras: www.arrasfilmfestival.com.

Profil filmu „Czerwony pająk” na FB: www.facebook.com/TheRedSpiderFilm.

Na podstawie informacji prasowej

16.11.2015