„Czerwony pająk” w kinach

– „Czerwony pająk” na pewno jest dla widzów mądrych i wymagających, takich, którzy lubią wyzwania, lubią swoistą grę, jaką może być kino. To film dla widzów, którzy traktują kino jako formę dialogu, jakim jest sztuka we wszelakich przejawach. Nie chciałem robić czystego thrillera, kina gatunkowego – mówi twórca filmu Marcin Koszałka. 

„Czerwony pająk”

Polsko-czesko-słowacka koprodukcja „Czerwony pająk” to fikcyjna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w komunistycznej Polsce, w Krakowie lat 60. Karol pochodzi z dobrego domu, jest uzdolnionym nastolatkiem, odnosi sukcesy w sporcie, jest lubiany przez kolegów, rodzice są z niego dumni. Wszystko zmienia się, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Dążenie do odkrycia prawdy o mordercy, stopniowo przemienia się w wyprawę do najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury. Film jest opowieścią o mechanizmach, jakie zachodzą, gdy rodzi się seryjny morderca.

Scenariusz nagrodzony w konkursie Trzy Korony

Film powstał w oparciu o inspirację scenariuszem Marty Szreder „Lolo”, który zdobył II nagrodę w konkursie „Trzy Korony. Małopolska Nagroda Filmowa”. Autorami scenariusza do filmu są Marcin Koszałka i Łukasz M. Maciejewski. 

Film ze wsparciem PISF

Poza funkcją współscenarzysty Marcin Koszałka jest także reżyserem, autorem zdjęć i współmontażystą (wspólnie z Krzysztofem Komanderem) „Czerwonego pająka”. Film jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym. W głównych rolach wystąpili Filip Pławiak i Adam Woronowicz. Obok nich w „Czerwonym pająku” grają m.in. Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Wojciech Zieliński, Przemysław Bluszcz i Piotr Głowacki. Producentem filmu jest firma Mental Disorder 4. Koproducentami filmu są Fog’n’DesireFilms (Czechy), SokolKollar (Słowacja), Orange Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Zentropa Int Poland. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie oraz fundusze filmowe z Czech i Słowacji.

Premiera na festiwalu w Karlowych Warach

W czerwcu podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach odbyła się światowa premiera „Czerwonego pająka”. Film brał udział w Konkursie Głównym razem z inną polską koprodukcją „Czarodziejską górą” Ancy Damian, która otrzymała na festiwalu wyróżnienie specjalne jury. Z kolei „Czerwony pająk” został wybrany jednym z 5 filmów, pokazywanych ma MFF w Karlowych Warach, rekomendowanych przez amerykański magazyn indieWIRE.

Nagrody dla „Czerwonego pająka”

W ostatnim czasie film Marcina Koszałki zdobył nagrody na dwóch zagranicznych festiwalach we Francji i Egipcie. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arras otrzymał prestiżową nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. „Czerwony pająk” pokazywany był w Konkursie Europejskim. Kilka dni później film został zwycięzcą 2. Kairskiego Tygodnia Krytyków Filmowych, będącego niezależną częścią programu 37. Kairskiego Festiwalu Filmowego. Ostatnio film pokazywany był na Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy. Wcześniej prezentowany był m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie i Chicago.

Prasa o filmie

O polskim filmie pisały krajowe i zagraniczne media. Variety stwierdził, że „polski film rzuca wyzwanie skostniałemu gatunkowi”, z kolei Stephen Dalton w The Hollywood Reporter porównuje Filipa Pławiaka do młodego Edwarda Nortona i Ryana Goslinga. Więcej recenzji można znaleźć tutaj.

Profil filmu „Czerwony pająk” na FB: www.facebook.com/TheRedSpiderFilm.

27.11.2015