„Człowiek z żelaza” w prestiżowej sekcji Cannes Classics

Zrekonstruowany cyfrowo „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981) został zaprezentowany podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w prestiżowej sekcji Cannes Classics. 

Pokaz „Człowieka z żelaza” z udziałem polskich filmowców

Zrekonstruowany cyfrowo „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981) został zaprezentowany w prestiżowej sekcji Cannes Classics. Projekcja w Pałacu Festiwalowym odbyła w niedzielę 21 maja wieczorem. Wzięli w niej udział m.in. Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Jacek Bromski, Ryszard Bugajski, Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska i Tomasz Wasilewski a także bliscy współpracownicy Andrzeja Wajdy, którzy pracowali z nim przy realizacji „Człowieka z żelaza” – Krystyna Janda, Allan Starski.

Na zaproszenie dyrektora festiwalu Thierry’ego Frémaux w pokazie wziął udział Lech Wałęsa, b. prezydent RP i historyczny przywódca „Solidarności”. Partnerem pokazu był Kulczyk Investments SA.

Klasyka kina w Cannes

Sekcja Cannes Classics rozpoczęła swoją działalność trzynaście lat temu. Organizatorzy festiwalu prezentują w jej ramach odrestaurowane cyfrowo arcydzieła światowego kina. „Tą prezentacją chcemy przede wszystkim złożyć hołd prowadzonym na całym świecie pracom rekonstrukcyjnym, a także pracy jaką w rekonstrukcje wkładają instytucje filmowe, posiadacze praw autorskich, archiwa i firmy produkcyjne na całym świecie” – podkreślają twórcy sekcji. Pokazom filmów z klasyki kina towarzyszą w Cannes zazwyczaj spotkania z twórcami i ekipą zaangażowaną w proces rekonstrukcji.

„Człowiek z żelaza”

Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Mateusza Birkuta – bohatera filmu „Człowiek z marmuru”. W czasie wydarzeń sierpniowych w 1980 roku autor scenariusza Aleksander Ścibor-Rylski w ciągu sześciu dni na podstawie dokumentów z czasu strajku ze Stoczni Gdańskiej, relacji świadków, zapisów magnetofonowych napisał scenariusz filmu. Do obrazu udało się też włączyć nieznane wcześniej materiały operacyjne z wydarzeń grudniowych 1970 roku.

Złota Palma i nominacja do Oscara

„Człowieka z żelaza” realizowano w zawrotnym tempie – kończono zdjęcia, montowano i przygotowywano francuskie tłumaczenie, by móc go pokazać na festiwalu w Cannes. Kopia dotarła tam tuż przed pokazem 27 maja 1981 r., co nie przeszkodziło filmowi w zdobyciu Złotej Palmy. Obraz otrzymał również nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Polska premiera przesuwała się, głównie z powodu uporu reżysera niegodzącego się na korekty cenzury i odbyła się 26 lipca 1981 roku. Jak wspominał Andrzej Wajda, kazano mu usunąć sceny, bądź dialogi, które w niekorzystnym świetle przedstawiały rządzących oraz milicję; szczególny nacisk cenzorzy kładli na fragmenty filmu wspominające wydarzenia z grudnia 1970 roku. Jesienią film otrzymał nagrodę „Solidarności” na festiwalu w Gdańsku, a kilka miesięcy później nominację do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

„»Człowiek z żelaza« dopełnił mojej edukacji obywatelskiej. Ugruntował sposób myślenia o kraju, o dramacie naszej historii. Czasami uświadamiam sobie ze zgrozą, że gdybym nie poznała właściwych ludzi, nie przeczytała odpowiednich książek, pozostałabym kretynką, która o niczym nie ma pojęcia. W filmie jest podobny wątek: Agnieszka dzięki Birkutowi wchodzi w środowisko ludzi myślących, co ją całkowicie zmienia” wspominała po latach Krystyna Janda.

Jerzy Radziwiłowicz w roli głównej

Główną rolę w filmie zagrał Jerzy Radziwiłowicz. Na ekranie partnerują mu m.in. Krystyna Janda, Marian Opania, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Marek Kondrat, Bożena Dykiel, Artur Barciś, Janusz Zaorski, Krzysztof Zaleski. Autorem zdjęć jest Edward Kłosiński. „Człowiek z żelaza” został wyprodukowany przez Zespół Filmowy X.

Z czasem pojawiły się głosy krytyczne wobec filmu, zarzucające mu brak zniuansowania, jednak „Człowiek z żelaza” to bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych tytułów w polskim kinie, także według zagranicznych krytyków i filmowców. Martin Scorsese dołączył „Człowieka z żelaza” do swojego zestawu „Arcydzieł polskiego kina”.

Mecenasem cyfrowej wersji filmu „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy był PKO Bank Polski.

Więcej informacji o cyfrowej rekonstrukcji filmu: www.pisf.pl/aktualnosci/cyfrowy-czlowiek-z-zelaza

Marta Sikorska 

22.05.2017