"Daas" laureatem nagrody im. Andrzeja Munka

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Andrzeja Munka w kategorii najlepsza reżyseria, został film Adriana Panka „Daas”, który jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda im. A. Munka dla „Daas” i „Sali Samobójców”

Podczas zakończonego 12 listopada 2011 XVI Forum Kina Europejskiego „Cinergia” w Łodzi przyznano Nagrody Filmowe im. Andrzeja Munka. W kategorii najlepsza reżyseria zwyciężył „Daas” w reżyserii Adriana Panka. Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał Radosław Ładczuk za „Salę Samobójców”. Laureaci oprócz symbolicznej statuetki otrzymali nagrodę finansową ufundowaną przez dyrektor PISF, Agnieszkę Odorowicz, w wysokości 10 000 złotych.

Debiut Adriana Panka współfinansowany przez PISF

Pełnometrażowy debiut Adriana Panka opowiada o ostatnim okresie życia Jakuba Franka, który w II połowie XVIII wieku przybył do Polski i ogłosił się Mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje społeczności żydowskiej oraz części hierarchii kościelnej spowodował konwersję na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców. Obraz wyprodukowany przez Argomedia Production Lambros Ziotas, jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

XVI Forum Kina Europejskiego „Cinergia”

Celem Forum Kina Europejskiego „Cinergia” jest promocja najlepszych filmów, które powstają w Europie. Impreza odbywa się od 1992 roku. Oprócz Nagród im. Andrzeja Munka festiwal przyznaje również Kryształową Łódkę dla najlepszego debiutu europejskiego – w tym roku jej laureatem został Siergiej Łoźnica za film „Szczęście ty moje”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: „Sala Samobójców” Jana Komasy i „Kwiaty zła” Davida Dusa.

 

Więcej informacji na stronie: www.cinergiafestival.pl.

 

15.11.2011