„Dalej jest dzień” nagrodzony na festiwalu w Clermont-Ferrand

Krótkometrażowy film Damiana Kocura „Dalej jest dzień” otrzymał nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu w konkursie międzynarodowym na 43. Festival International du Court Métrage de Clermont-Ferrand we Francji. To pozwoli mu ubiegać się o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Festiwal w Clermont-Ferrand to największa tego typu impreza poświęcona filmom krótkometrażowym na świecie. „Dalej jest dzień” był jedynym polskim tytułem wyselekcjonowanym do konkursu międzynarodowego spośród 7 tysięcy obrazów z całego świata. Jury w składzie: Bertrand Faivre, Bérangère Mc Neese, Pascale Faure, Anthony Nti i Hefang Wei doceniło humanistyczny i uniwersalny wydźwięk filmu.

W ramach towarzyszących festiwalowi targów odbyła się premiera programu POLISH SHORTS ONLINE 2020/21. Ze względu na pandemię zamiast tradycyjnych stoisk na targach, od 29 stycznia do 6 lutego br. odbywały się wirtualne spotkania, dyskusje, pitchingi i prezentacje, w których udział wzięły delegacje z poszczególnych krajów. Polska delegacja Polish Shorts i obecność polskich filmów w festiwalu i targach została przygotowana i koordynowana przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W skład delegacji weszli przedstawiciele PISF, Szkoły Filmowej w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka – SFP, New Europe Film Sales, KFF Sales & Promotion, Krakowskiego Festiwalu Filmowego,  festiwalu Short Waves, Krakowskiego Centrum Animacji i Krakow Film Commission.

„Dalej jest dzień”

Obraz w reżyserii Damiana Kocura zdobył Osiride Brovedani Foundation Award dla najlepszego filmu krótkometrażowego na 32. Trieste Film Festival we Włoszech. To kolejna nagroda po Srebrnym Lajkoniku dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagrodzie Specjalnej Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich na WAMA Film Festival w Olsztynie. 

Film opowiada historię Pawła, samotnego mężczyzny, który pracuje na małym promie rzecznym niedaleko swojej wioski. Większość czasu upływa mu na przewożeniu mieszkańców wsi na drugą stronę rzeki. Mimo, że Paweł jest znany w okolicy, każdy kolejny dzień spędza samotnie. Pewnego dnia zauważa, że ktoś próbuje pokonać rzekę wpław. Tą osobą jest Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia pomóc i ukrywa Mohammada, który w końcu jest osobą, z którą może porozmawiać. Za zdjęcia do filmu odpowiada Damian Kocur, za montaż Paweł Laskowski i Damian Kocur, za dźwięk Jakub Jerszyński, za scenografię Kamila Pściuk-Glazer, za kostiumy Małgorzata Zabłocka, a kierownikiem produkcji był Wojtek Skrzypczyński. Producentami „Dalej jest Dzień” jest Damian Kocur – Tomcat oraz Michał Sadowski – Kinghouse.

08.02.2021