Dariusz Sipowski nagrodzony w konkursie BBC

W piątej edycji konkursu pod patronatem BBC i Canan na krótki film w języku gaelickim szkockim, film Polaka mieszkającego w Szkocji zdobył nagrodę People’s Choice Award.

 

Dariusz Sipowski to polski reżyser mieszkający w Szkocji. Jego film „Blas a’ Bhruadair” został wyróżniony nagrodą publiczności „People’s Choice Award!”. Konkurs organizowany był pod patronatem BBC i Canan.

Krótki film dokumentalny

„Blas a’ Bhruadair” to dokument w języku gaelickim szkockim. Składa się z krótkich rozmów z dziećmi z Glasgow Gaelic School, w których odpowiadają one na dwa pytania: kim jesteś? i co chcesz? Jako, że materiał był nagrywany 14 grudnia 2012 roku, kilka godzin przed masakrą w Sandy Hook w USA, postanowiono zmienić pierwotny scenariusz i odnieść się do tragicznych wydarzeń.

Nagroda dla dziecięcych bohaterów

Na wręczeniu nagród, które odbyło się 22 marca w The Arches w Glasgow, Dariusz Sipowski powiedział: – Przepraszam, że nie znam Gaelic. Myślę jednak, że to jest nagroda przyznana dzieciom. I co ważne: nie za to, czy ich marzenia się kiedykolwiek spełnią, ale za to że marzą. Dziękuję dzieciom z Glasgow Gaelic School. Dziękuję.

 

Więcej informacji: www.filmg.co.uk/en/.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

25.03.2013