Dawid Ogrodnik European Shooting Star 2019

Dawid Ogrodnik z tytułem Shooting Star 2019! Kandydaturę aktora zgłosił PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Shooting Stars 2019

Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EPF), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. W tym roku oprócz Dawida Ogrodnika w gronie aktorów i aktorek z tytułem Shooting Star znaleźli się również: Elliott Crosset Hove (Dania), Rea Lest-Liik (Estonia), Emma Drogunova (Niemcy), Kristín Thora Haraldsdóttir (Islandia), Aisling Franciosi (Irlandia), Blagoj Veselinov (Macedonia), Ine Marie Wilmann (Norwegia), Milan Marić (Serbia), Ardalan Esmaili (Szwecja).

Warto zaznaczyć, że reprezentująca Estonię aktorka zagrała w międzynarodowej produkcji „Listopad”, która jest współfinansowana przez PISF, a dzięki dystrybutorowi, firmie Velvet Spoon, można ją oglądać w polskich kinach. Z kolei Milan Marić wystąpił we współfinansowanym przez PISF filmie „Dowłatow”.

29 kandydatów

10 uczestników Shooting Stars 2019 wybrano z 29 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion (EFP). Dawida Ogrodnika zgłosił PISF. Wyboru najzdolniejszych europejskich aktorów, na podstawie ich dotychczasowego dorobku artystycznego, dokonało międzynarodowe jury w składzie: amerykańska reżyserka obsady Avy Kaufman, krytyczka filmowa Tara Karajica, reżyserka Teona Strugar Mitevska, producent Macdara Kelleher, aktor, zdobywca Shooting Star 1999 Ingvar Sigurdsson.

Jury o wyborze Dawida Ogrodnika

„Niezwykle wszechstronny i oddany temu co robi aktor, Dawid Ogrodnik, ujął jury tym, jak wiele emocji potrafi wyrazić za pomocą mimiki w każdej ze swoich ról. Świeży talent, który wkłada życie w swoich bohaterów. Dawid Ogrodnik jest młodą siłą aktorską, z którą trzeba się liczyć. Oglądanie jego surowego talentu jest fascynujące.” – czytamy w uzasadnieniu jury.

Dawid Ogrodnik

Dawid Ogrodnik jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wystąpił w wielu uznanych filmach. Otrzymał nagrody aktorskie m.in. za role w filmach „Jesteś bogiem” Leszka Dawida, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy czy „Obietnicy” Anny Kazejak. Wystąpił również w nagrodzonej Oscarem „Idzie” Pawła Pawlikowskiego. Obecnie pracuje nad planie trzech filmów w Polsce. Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. 

Szansa na światową karierę

Dawid Ogrodnik to już szósta osoba z Polski z tytułem Shooting Star. W ubiegłych latach Shooting Stars byli: Agnieszka Grochowska w 2007, Agata Buzek w 2010, Jakub Gierszał w 2012 oraz Mateusz Kościukiewicz w 2014 roku, Zofia Wichłacz w 2017 roku. Nominacja do tytułu Shooting Star otworzyła drogę do międzynarodowej kariery wielu europejskim aktorom m.in. France Potente, Rachel Weisz, Danielowi Craigowi, Danielowi Bruhlowi, Carey Mulligan, Albie Rohrwacher, Mélanie Laurent, Moritzowi Bleibtreu czy Elenie Anayi.

22. edycja Shooting Stars na Berlinale

Oficjalna prezentacja Shooting Stars odbędzie się w dniach 8-11 lutego 2019 podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Będzie to 22. edycja tego wydarzenia. W ciągu całego roku aktorzy z tytułem Shooting Star odwiedzą wiele międzynarodowych festiwali filmowych, wezmą udział w warsztatach i spotkaniach jako nowi ambasadorzy kina europejskiego.

Więcej informacji o Shooting Stars 2019 na stronie: www.shooting-stars.eu


11.12.2018