Debiut Grzegorza Zaricznego

14 października w Krakowie rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Fale” – pełnometrażowego debiutu fabularnego Grzegorza Zaricznego. Producentem filmu jest Studio Munka. Zdjęcia potrwają do 30 listopada i realizowane będą głównie w Nowej Hucie.

– Wokół jest wiele ludzi, którzy nie znajdują żadnej możliwości realizacji siebie w otaczającym ich świecie. Nie mogą zaspokoić ani potrzeb materialnych, ani ambicji zawodowych, są zupełnie bezradni wobec rzeczywistości – pisze w eksplikacji do filmu reżyser Grzegorz Zariczny. Jedną z takich osób jest bohaterka „Fal”, wchodząca w dorosłość Kasia. Dziewczyna mieszka w Nowej Hucie, gdzie odbywa również praktyki w niewielkim zakładzie fryzjerskim. Marzy jednak, by zostać zawodowym fryzjerem. Aby to osiągnąć, musi zmierzyć się z podjęciem ważnych życiowych decyzji, co jednak będzie kosztowało ją wiele wysiłku i zrodzi konflikt z najbliższym otoczeniem.

Debiutantka w roli głównej

Główną bohaterkę zagra Katarzyna Kopeć – 17-latka z Krakowa, której życie stało się inspiracją do powstania scenariusza filmu „Fale”. – Zacząłem realizować film dokumentalny o Kasi, która nie ze swej winy ma gorzej niż inni. Startuje z bardzo niska. Zacząłem się zastanawiać, co taka dziewczyna może zrobić, aby zmienić swój statut społeczny i materialny? Wiedziałem, że w dokumencie tego nie przeprowadzę. Napisałem więc scenariusz filmu fabularnego z głównym udziałem Kasi, z całym jej światem, w którym jest osadzona, ale z zupełnie fikcyjną, fabularną strukturą. Chciałem, aby Kasia w tej historii czerpała ze swoich doświadczeń, ale żeby była otoczona aktorami, którzy pomogą jej w fabularnej próbie zmiany jej losu. Cała historia w filmie jest zatem fikcyjna, ale cechy i świat głównej bohaterki są zaczerpnięte z autentycznego, gotowego świata – tłumaczy Grzegorz Zariczny. Na ekranie Katarzynie Kopeć towarzyszyć będą między innymi Beata Schimscheiner i Artur Krajewski, którzy wcielą się w rolę rodziców głównej bohaterki.

Premiera jesienią 2015

Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska. Za scenografię odpowiedzialny jest Grzegorz Piątkowski, za kostiumy Katarzyna Lewińska i Julia Jarża, charakteryzacją zajmie się Beata Rółkowska. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka.

„Fale” to piąta pełnometrażowa produkcja Studia Munka-SFP. Koproducentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt został wyłoniony w ramach VI Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków. Wsparcia logistycznego przy organizowaniu lokacji do zdjęć udzieliła Krakow Film Commission. Premiera „Fal” planowana jest na jesień 2015 roku.

Na podstawie informacji prasowej

15.10.2014