Debiut Julii Kowalski na festiwalu Premiers Plans d'Angers

Współfinansowana przez PISF polsko-francuska koprodukcja „Znam kogoś, kto Cię szuka” w reżyserii Julii Kowalski zostanie pokazana w sekcji konkursowej podczas 28. edycji festiwalu europejskich debiutów Premiers Plans d’Angers, który odbędzie się w dniach 22-31 stycznia 2016 we Francji. 

Film Julii Kowalski w konkursie

Polsko-francuska koprodukcja „Znam kogoś, kto Cię szuka” w reżyserii Julii Kowalski zakwalifikowała się do konkursu pełnometrażowych debiutów francuskich. O nagrody powalczy z czterema innymi produkcjami. Film zdobył już 2 nagrody na międzynarodowych festiwalach za najlepszą rolę żeńską dla Liv Henneguier na Międzynarodowym Festiwalu w Amiens w 2015 oraz wyróżnienie w kategorii film dla młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu w Cottbus w 2015. 

Film Tomasza Wolskiego w Konkursie European Short Films

Współfinansowana przez PISF krótkometrażowa fabuła Tomasza Wolskiego „Córka” 26 stycznia będzie miała swoją międzynarodową premierę podczas festiwalu Premiers Plans Film Festival we Francji. Film jest jedyną polską produkcją w konkursie European short films. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

„Córka” to opowieść o matce i córce, które od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Muszą wspólnie spędzić kilka nocnych godzin, z powodu zaginięcia córki młodszej z nich. Ruszają na wspólne poszukiwania, które stają się okazją do wyjaśnienia drażliwych spraw z przeszłości.

Autorem zdjęć do filmu jest Patryk Jordanowicz, a role główne zagrały Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Katarzyna Krzanowska. Film powstał w koprodukcji z Kijora Film, która była także producentem wykonawczym. Dotychczas „Córka” pokazywana była podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, 34. Festiwalu Młodzi i Film oraz 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie otrzymała wyróżnienie w Konkursie Krótkometrażowym.

„Znam kogoś, kto cię szuka”

Józef (Andrzej Chyra) przyjeżdża do Francji, aby wyjaśnić sprawy z przeszłości. Zatrzymuje się w domu polskiego imigranta, który mieszka z nastoletnią córką, Rose. Obcy mężczyzna budzi zainteresowanie i zmysły dziewczyny. Fascynacja przeradza się w subtelną przyjaźń, która pociąga za sobą przysługę – Józef szuka porzuconego dawno temu syna, z którym Rose chodzi do szkoły. Pośrednicząc, między ojcem a synem, dziewczyna odkrywa nagle, czym jest zakochanie i czego potrzebuje jej dorastające ciało. Pożądanie budzi zazdrość, odrzucenie – gniew. Zaczyna się nowa podróż – do kraju przeszłości, Polski, gdzie każde z nich znajdzie brakujący kawałek swojej życiowej układanki.

Debiut ze wsparciem PISF

„Znam kogoś, kto cię szuka” to francusko-polska koprodukcja, dofinansowana przez oba narodowe instytuty filmowe – CNC oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film został wyprodukowany przez Marię Blicharską i Monikę Sajko-Gradowską z Donten & Lacroix Films oraz Minę Driouche, Valerie Donzeli i Jeremie Elkaim z Les Films de Francoise. Projekt rozwijany był dzięki wsparciu programu MEDIA. Zdjęcia do filmu realizowano we Francji i w Polsce. 

Premiera na festiwalu w Cannes

Światowa premiera „Znam kogoś, kto cię szuka” odbyła się na 68. MFF w Cannes. Film został pokazany w sekcji ACID programowanej przez filmowców zrzeszonych w Association du Cinéma Indépendant pour sa Diffusion – stowarzyszeniu, którego celem jest propagowanie kina niezależnego.

Podczas festiwalu w Cannes film znalazł międzynarodowego agenta sprzedaży. Jest nią paryska firma Alpha Violet. 17 lutego 2016 „Znam kogoś, kto cię szuka”  wejdzie do kin we Francji. W Polsce film można oglądać już od 27 listopada 2015. Dystrybutorem jest Alter Ego Pictures.

Na podstawie informacji prasowej

07.01.2016