Debiut Krawczyka nagrodzony!

Debiut reżyserski Marcina Janos Krawczyka „Sześć tygodni”, wyprodukowany przez Staron Film i TVP1 zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Obok „Sześciu tygodni” nagrody zdobyły również „Last Train Home” w reżyserii Lipin Fan (Kanada/Chiny) oraz „Iron Crows” Bong-Nam Parka (Korea Płd.). Nagroda dla „Sześciu tygodni” jest pierwszą od kilku lat nagrodą dla polskiego filmu na największym światowym festiwalu dokumentu.

 

„Sześć tygodni” w poetycki sposób pokazuje pierwsze sześć tygodni z życia małego, właśnie narodzonego człowieka. Te sześć tygodni od urodzenia to czas, w którym matka dziecka może podjąć decyzję o zrzeczeniu się praw rodzicielskich i oddaniu dziecka do ośrodka adopcyjnego. Decyzja jest dobrowolna, niemniej jednak nieodwracalna – od tej chwili matka biologiczna pozbawia się wszelkich informacji o dziecku i jego losie. Może zostawić jedynie list. Tylko przez całkowite wyrzeczenie otwiera dziecku szansę adopcji.

 

Film zaczyna się od porodu: przecięcie pępowiny oznacza zerwanie więzów z matką na co najmniej osiemnaście lat. Później szpitalna sala sierotek, bezbronne dzieci pozbawione miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa, kilkanaście łóżeczek. Widz śledzi małego bohatera przenoszonego z sali do sali, z koszyka do łóżka…

 

Trwający do 29 listopada festiwal IDFA w Amsterdamie gościł w tym roku więcej uczestników, niż w poprzednich latach – organizatorzy szacują liczbę gości zagranicznych na ponad 2000, a widzów na ponad 160 000.

 

Więcej informacji o festiwalu: www.idfa.nl.

29.11.2009